czerwiec 24, 2024
Artykuły

Poduszka skrzyni biegów – kiedy ją wymienić?

Skrzynia biegów odpowiada za zmianę przełożeń podczas jazdy samochodem. To dzięki niej możesz dopasować liczbę obrotów silnika do jego aktualnego obciążenia oraz prędkości jazdy. Jednym z elementów układu jest poduszka skrzyni biegów. Co to takiego i kiedy trzeba ją wymienić?

Z czego składa się manualna skrzynia biegów?

Skrzynia biegów to skomplikowany mechanizm, który składa się z wielu elementów. Do najważniejszych z nich należą:

  • zespół kół zębatych osadzonych na trzech wałkach, głównym, pośrednim i sprzęgłowym;
  • łożyska, na których pracują wałki;
  • uszczelniacze zapobiegające wyciekowi oleju;
  • synchronizator, który koryguje prędkości obracających się elementów.

Sprawne funkcjonowanie tych elementów warunkuje bezpieczną i płynną jazdę. Obok części mechanicznych kluczową funkcję spełnia też poduszka skrzyni biegów. Co to takiego?

Do czego służy poduszka skrzyni biegów?

Poduszka to niewielki element w kształcie walca, wykonany z twardej gumy oraz metalu. Jego zadaniem jest amortyzowanie drgań, jakie powstają podczas jazdy samochodem, tak, aby nie wpływały one na płynność zmiany biegów.

Poduszka chroni też pozostałe elementy skrzyni przed nadmiernym zużyciem w wyniku powtarzających się mikrowstrząsów.

Jak rozpoznać awarię poduszki skrzyni biegów?

Oczywiście najłatwiej wykryć zużytą poduszkę skrzyni biegów podczas rutynowej diagnostyki. Popękana, nierówna powierzchnia gumy lub starcie wystających elementów sugerują, że nadszedł czas na wymianę podzespołu. Poduszkę skrzyni biegów do wymiany znajdziesz pod tym linkiem: https://garbus.pl/pl/c/Poduszki-skrzyni-biegow%2C-oryginal/3898

Najprawdopodobniej jednak znacznie szybciej zauważysz zużycie poduszki podczas jazdy. Pierwszym odczuwalnym objawem będzie pogorszenie płynności zmiany biegów. Zaczną one przełączać się ciężej, a na dźwigni poczujesz charakterystyczny, delikatny opór, który wcześniej nie występował.

W miarę jak stan poduszki będzie się pogarszał, jeździe samochodem będą towarzyszyły coraz mocniejsze wibracje, odczuwalne m.in. na dźwigni zmiany biegów i kierownicy. Mogą występować także podczas wrzucenia biegu jałowego.

Z biegiem czasu w okolicach skrzyni biegów mogą pojawić się ciche trzaski i stukot. Jeżeli zaczniesz je słyszeć, postaraj się jak najszybciej znaleźć przyczynę. Znacznie prostsza – i tańsza – będzie wymiana samej poduszki niż całej skrzyni.

Poduszkę skrzyni biegów możesz wymienić samodzielnie, ale wymaga to nieco wiedzy i zachodu. W tym celu należy zdjąć osłonę silnika, a także skrzyni biegów. Jeżeli nie jesteś pewien, czy potrafisz zrobić to samodzielnie, rozważ skorzystanie z pomocy mechanika.

Gdzie znaleźć odpowiednie części?

Szukasz poszczególnych elementów skrzyni biegów? Wszystkie części zapasowe do klasyków motoryzacji znajdziesz w sklepie garbus.pl. Wybieraj spośród produktów renomowanych producentów takich jak BBT, Paruzzi, czy Vibrasil.

To gwarancja zadowolenia z otrzymanych podzespołów, a także najwyższa jakość obsługi. Sklep prowadzony jest przez prawdziwych miłośników klasycznej motoryzacji, którzy tak jak Ty uwielbiają auta w stylu retro.

Sprawdź ofertę sklepu Garbus i przekonaj się, że świat klasycznej motoryzacji masz na wyciągnięcie ręki.

Może Cię zainteresować nasz starszy artykuł: Jakie są najpopularniejsze klasyczne modele VW?

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły