Regeneracja skrzyni biegów – naprawa czy kupno?
Jazda bez sprawnie działającej skrzyni biegów jest właściwie niemożliwa. Zarówno automatyczna, jak i manualna skrzynia biegów mają swoją żywność, często są w stanie wytrzymać przebieg rządu kilkuset tysięcy kilometrów, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że w trakcie takiej jazdy dokonują się w skrzyni miliony przełożeń, które w końcu doprowadzają do awarii. Co zrobić w takiej sytuacji?
Spis treści
Awaria skrzyni biegów — jak postąpić?
Regeneracja skrzyń biegów w wielu przypadkach jest absolutnie niezbędna. Warto jednak zdawać sobie sprawę z dostępnych możliwości, które pojawiają się, gdy automatyczna czy manualna skrzynia biegów ulegają awarii. Przede wszystkim możliwe jest naprawa skrzyni biegów i uszkodzonej jej części. Zdarza się, że wystarczy wymiana jednego elementu, a przywrócona zostaje sprawność całego układu. Trzeba się niestety liczyć także z tym, szczególnie przy większych przebiegach, że zniszczenia okażą się poważniejsze. W takim przypadku rozwiązaniem jest regeneracja skrzyni biegów polegająca na rozmontowaniu jej właściwie na najmniejsze możliwe części, wymianie uszkodzonych elementów, a następnie złożeniu w całość. Niestety po rozebraniu skrzyni może się okazać, że koszt jej regeneracji zdecydowanie przewyższa zakup używanej zregenerowanej już skrzyni. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firm prowadzących sprzedaż skrzyni biegów. To skrzynie używane, bo zakup nowych najczęściej graniczy z cudem. Profesjonalna regeneracja skrzyni biegów pozwala uzyskać część, na którą sprzedawca może ci dać nawet 2 lata gwarancji.
Jakie sygnały dają skrzynie biegów?
Aby nie dopuścić do konieczności ponoszenia najwyższych kosztów, ewentualną awarią skrzyni biegów zainteresować się należy natychmiast. Oznacza to, że nie warto lekceważyć sygnałów, jakie może ona wysyłać. Manualne skrzynie biegów sygnalizują problem między innymi przez:
- pojawiające się przy zmianie biegów zgrzytanie
- poluzowanie drążka, nawet w sytuacji wrzuconego biegu
- dziwne ruchy drążka w momencie, gdy zmieniasz bieg,
- wycie w czasie jazdy
- stukanie przy zmianie przełożeń.
W przypadku skrzyni automatycznej te objawy są nieco inne. Najczęstsze to:
- nieuzasadnione zmiany biegów zdarzające się coraz częściej,
- wyciek oleju
- „gubienie” przez skrzynię biegów – tak biegu wstecznego, jak i wysokich przełożeń
- brak reakcji na ruchy dźwigni (awaria elektroniki).
Czy regeneracja skrzyni biegów zawsze się opłaca?
Naprawa skrzyni biegów to często bardzo poważne wyzwanie. Im wcześniej oczywiście dostrzeżesz problem podczas jazdy i im szybciej zareagujesz, tym większą masz szansę, że skrzynię uda się skutecznie naprawić. Czasami jednak okazuje się, że regeneracja jest naprawdę nieopłacalna i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup zregenerowanej innej, używanej skrzyni biegów. Firmy oferujące sprzedaż skrzyni biegów coraz lepiej dopasowują swoją ofertę do potrzeb klientów. Nie musisz martwić się tym, że dostępne są jedynie skrzynie do najbardziej popularnych modeli aut. Profesjonaliści są w stanie znaleźć dla ciebie odpowiednie rozwiązanie. Często zakup zregenerowanej, sprawdzonej skrzyni biegów jest znacznie tańszych od tego, ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów w twoim samochodzie. Wpływ na to ma bardzo wiele różnych czynników i warto zdawać sobie z tego sprawę. Czasami nawet najlepszy serwis skrzyni biegów nie jest w stanie skutecznie przywrócić tego elementu do działania. Przy wysokim poziomie zużycia części, ogólnie słabej kondycji całej skrzyni, regeneracja może się nie powieść. W takim przypadku naprawdę lepszym rozwiązaniem jest kupno używanej skrzyni.