listopad 21, 2024
Artykuły

Samochód nie odpala zimą? Poznaj 5 powodów!

Problemy z uruchomieniem samochodu bywają bardzo stresujące. Wiążą się one przecież z możliwością spóźnienia się do pracy lub szkoły. Nagły brak możliwości odpalenia samochodu szczególnie często zdarza się zimą. Jest to spowodowane między innymi tym, że gdy na zewnątrz  jest zimno parametry akumulatora takie jak pojemność i prąd rozruchu są gorsze niż w normalnych temperaturach. Nagła awaria to jednak najczęściej skutek wcześniejszych zaniedbań takich jak nie sprawdzenie akumulatora przed sezonem zimowym.

Przyczyny problemów z odpaleniem samochodu

  • Pozostawienie włączonych świateł lub radia. To niestety bardzo powszechny problem, często kończący się rozładowaniem akumulatora do zera. W tym przypadku po awaryjnym uruchomieniu samochodu należy koniecznie naładować akumulator do pełna, aby zapobiec jego uszkodzeniu.
  • Zużyty akumulator, który stracił już swoją pojemność. Często zdarza się że w ciepłym sezonie parametry zużytego akumulatora są minimalnie wystarczające do uruchomienia samochodu. Niestety wraz z nadejściem zimy okazuje się, że konieczna jest już wymiana.
  • Problemy z rozrusznikiem lub instalacją samochodową. Jeśli akumulator jest sprawny, a mimo to samochód nie odpala to możliwe że winny jest rozrusznik. Jeśli niemożliwa jest jego regeneracja, pozostaje wymiana.
  • Niskiej jakości paliwo. Przy gwałtownym spadku temperatur gdy w samochodzie nie mamy jeszcze „zimowego” paliwa mogą występować problemy z odpaleniem silnika. Problemem może być również zapchany filtr paliwa.
  • Niesprawne świece zapłonowe w silniku benzynowym lub świece żarowe w silniku Diesla.

Rozruch silnika Diesla zimą

Silniki wysokoprężne są szczególnie wrażliwe na spadek temperatury poniżej zera. Wymagają one akumulatora o znacznie większym prądzie rozruchu i pojemności niż ich benzynowy odpowiednik, ponieważ ich rozrusznik zużywa więcej prądu. W niskiej temperaturze elementy silnika stawiają większy opór rozrusznikowi, jeszcze bardziej obciążając rozrusznik i akumulator. Drugim problemem jest fakt, że są to silniki o zapłonie samoczynnym, podczas normalnej pracy zapłon mieszanki paliwowej w komorze spalania następuje na skutek sprężania powietrza. Dodatkowo w silnikach Diesla montowane są tzw. Świece żarowe które działając podczas rozruchu ogrzewają komorę spalania lub wnętrze kolektora ssącego. Przed sezonem zimowym należy koniecznie sprawdzić ich sprawność!

Akumulatory Topla – pewność rozruchu w każdych warunkach

Wybierając nowy akumulator do samochodu warto postawić na produkty sprawdzonych marek. Dzięki temu unikniemy problemów takich jak wady fabryczne i niezgodność rzeczywistych parametrów z opisem. Wybierając akumulator Topla o określonej pojemności możemy trafić na dwa rodzaje: Topla Energy i Topla Top. Topla Energy to standardowe, wysokiej jakości akumulatory samochodowe. Topla Top jest przeznaczona do samochodów o wysokim zapotrzebowaniu na energię.

Zalety akumulatorów Topla:

  • Technologia produkcji Ca/Ca,
  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości,
  • Szeroka dostępność akumulatorów o różnej pojemności, pasujących do każdego samochodu,
  • Bardzo długie utrzymanie parametrów elektrycznych na stałym, wysokim poziomie

Diagnostyka akumulatora samochodowego

Aby sprawdzić czy akumulator nadaje się już do wymiany możemy skorzystać z elektronicznego testera akumulatora. Parametr który będzie nas interesował to napięcie pod obciążeniem. Jeśli podczas rozruchu samochodu przy naładowanym do pełna akumulatorze napięcie spada poniżej 10V to znak, że bateria nadaje się już do wymiany. Taki pomiar możemy wykonać również przy wykorzystaniu miernika uniwersalnego, włączając w nim funkcje woltomierza. Niektóre elektroniczne prostowniki mikroprocesorowe są również w stanie sprawdzić stan akumulatora podczas ładowania i wyświetlić informację o jego zużyciu.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły