grudzień 10, 2023
Aktualności Ciekawostki

Samochód z „automatem” – technika jazdy i cena ubezpieczenia

20160726-vwfs_samochod-z-automatem-jazda-ubezpieczenie

Samochody z automatyczną skrzynią biegów są w opinii wielu kierowców łatwiejsze w obsłudze i bardziej komfortowe, szczególnie podczas jazdy w mieście. Zalety tzw. „automatu” zwykle przekonują kierowców do tego rozwiązania na długie lata, a powroty do skrzyni manualnej to rzadkość. Czy rezygnacja z tradycyjnej przekładni wpływa na wysokość składki ubezpieczenia samochodu?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów są wciąż mniejszością na polskich drogach. Kierowcy korzystający z takich aut mogą jednak bez zastanowienia wymienić plusy „automatów”. Choć dla wielu osób technika jazdy samochodem z przekładnią automatyczną szybko staje się łatwa i intuicyjna, na początku wymaga ona wzmożonej uwagi. Jakie są różnice w prowadzeniu i w cenie ubezpieczenia samochodu wyposażonego w taki rodzaj skrzyni biegów?

Na co uważać, prowadząc samochód z automatyczną skrzynią biegów?

W autach z automatyczną przekładnią nie znajdziemy pedału sprzęgła, a cyfry na tradycyjnej dźwigni zmiany biegów zastępują tajemnicze literki. Kierowcy przesiadający się z samochodu z manualną skrzynią biegów na samym początku muszą pozbyć się dwóch ważnych nawyków:

  1. Po pierwsze, w trakcie jazdy lewa noga powinna być przyklejona do podłogi. Brak pedału sprzęgła jest jedną z podstawowych różnic w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. W „automacie” do prowadzenia auta potrzebna jest tylko prawa noga. Częstym błędem popełnianym przez nowicjuszy jest wciśnięcie dwóch pedałów – hamulca i gazu – jednocześnie. Takie działanie jest poważnym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania przekładni, ale też bezpieczeństwa na drodze.
  2. Po drugie, należy również pamiętać, że w czasie jazdy nie wolno wrzucać luzu, włączać biegu wstecznego ani ustawiać lewarka w pozycji parkowania. Zmiany tych ustawień można dokonać dopiero po całkowitym zatrzymaniu pojazdu.

Technika jazdy „automatem”

Podstawową kwestią związaną z prowadzeniem samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest zapoznanie się z oznaczeniami obok drążka przekładni. W każdym aucie z automatem spotkamy się z symbolami P, R, N i D, co oznacza kolejno:

  • parkowanie,
  • bieg wsteczny,
  • neutralny oraz
  • jazdę do przodu.

Zakres dostępnych ustawień może być większy w zależności od modelu i wersji wyposażenia samochodu.

Podstawowy sposób obsługi takiego auta jest z reguły bardzo podobny. Do uruchomienia silnika dźwignia powinna być ustawiona w pozycji P lub N, a następnie należy przesunąć ją w pozycję D. Bardzo ważne jest, by w chwili wrzucania tego biegu mieć wciśnięty hamulec. Przełączenie w tryb jazdy sprawia, że auto zaczyna samo toczyć się do przodu. Na początku przygody z automatyczną skrzynią biegów należy na to uważać zwłaszcza poruszając się po parkingu. Odpuszczenie pedału hamulca powinno nastąpić dopiero w momencie, gdy jesteśmy przygotowani do ruszenia w drogę.

Automatyczna skrzynia – cena pojazdu i ubezpieczenia samochodu

Głównym zarzutem kierowanym pod adresem samochodów automatyczną skrzynią biegów jest ich cena. Kierowcy rozważający zmianę zakup „automatu” z pewnością zauważą różnicę w porównaniu z cenami samochodów z manualną skrzynią biegów. Prawdopodobnie jest to jeden z podstawowych czynników ograniczających popularność takich aut na naszym rynku. Ich wyższa wartość przekłada się również na wyższe koszty ubezpieczenia samochodu. W efekcie zniechęca to do zakupu nabywców z bardziej ograniczonym budżetem.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły