sierpień 19, 2022
Aktualności

Silnikowe oleje samochodowe gwarancją bezawaryjnego działania i bezpiecznej jazdy!

profit-oleje-firma

Samochodowy olej silnikowy jest dla jednostki napędowej tym, czym krew dla organizmu człowieka. Do jego zadań należy głównie smarowanie silnika – prawidłowo dobrany środek smarny uchroni poszczególne elementy silnika przed nadmiernym zużyciem.

Rodzaje olejów silnikowych samochodowych

Wiedza przeciętnego kierowcy na temat olejów silnikowych kończy się na odróżnieniu olejów Shell od olejów Mobil. Znajomość różnego rodzaju olejów silnikowych pozwoli dobrać najlepsze rozwiązanie.

Klasyfikując oleje na podstawie bazy, na rynku znaleźć można produkty syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Informacja o bazie znajduje się na opakowaniu oleju silnikowego. Określa ją kod na bańce z olejem (format to XWY, gdzie „X” oraz „Y” oznaczają po prostu różne cyfry).

Jak odczytywać takie oznaczenia? Cyfra X używana jest do oznaczenia lepkości zimowej cieczy, podczas gdy Y oznacza jej lepkość w lecie. Co to oznacza dla kierowcy? Wartość X określa płynność oleju w niskich temperaturach – im niższa, tym bardziej płynny pozostaje olej silnikowy. Im wyższa wartość Y, tym lepsza gęstość oleju w wysokich temperaturach.

Zobacz również:  Mercedes C63 AMG 2015

Jak to interpretować? W przypadku lepkości zimowej wybór jest w miarę prosty – niska lepkość zapewni optymalną pracę jednostki w zimie.

Z kolei niska lepkość letnia oleju oznacza, że jest to produkt energooszczędny, a wysoka przekłada się na zwiększoną odporność silnika na przeciążenia i wysokie temperatury (w przypadku silników turbodoładowanych).
Przy wyborze oleju pomóc może lektura instrukcji obsługi auta. Producenci dokładnie określają normy olejowe dla poszczególnych jednostek napędowych. Często można jednak spotkać się ze stwierdzeniem, że po przekroczeniu określonego przebiegu silnik auta powinien być smarowany olejem o niższej lepkości, na przykład półsyntetycznym lub mineralnym.

Oleje silnikowe na bazie syntetycznej do pewnego stopnia obciążają uszczelnienia silnika, co może spowodować ubytki po większym przebiegu. Niestety, nie wszystkie jednostki są przystosowane do olejów o niższej lepkości – szczególnie dotyczy to silników turbodoładowanych, co prowadzi do konieczności wymiany uszczelnień.

Zobacz również:  Volkswagen Golf GTD

Charakterystyka olejów Mobil

Firma Profit Oleje z siedzibą w Krakowie i Katowicach oferuje najwyższej jakości oleje do samochodu. Środki smarne firmy Mobil to nie tylko najwyższej jakości baza olejowa, a przede wszystkim dodatki, które umożliwią utrzymanie silnika w czystości i doskonałym stanie. Produkty tej firmy mają także udoskonalone właściwości smarne, co zmniejszy zużycie poszczególnych części, wydłużając tym samym okres eksploatacji jednostki. Dzięki niskiej zawartości siarki, produkty Mobil są przyjazne dla środowiska, a przy tym doskonale chronią poszczególne części silnika, jak choćby katalizator czy filtr cząstek stałych.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły