grudzień 10, 2023
Ciekawostki

Skórzana tapicerka – ABC prawidłowej pielęgnacji

142166926338601900
Skórzana tapicerka w samochodzie, z racji swojego naturalnego pochodzenia, wymaga szczególnej i starannej pielęgnacji. Jednak gdy pójdzie ona w parze z regularnością, taki rodzaj tapicerki nie powinien sprawić żadnego problemu nawet najmniej doświadczonemu (w czyszczeniu czy jeździe) kierowcy.

Jednak co to znaczy regularna pielęgnacja? Mówi się, że wszystkie składające się na nią zabiegi powinno wykonywać się średnio co trzy miesiące. Częstsze – lub odwrotnie – rzadsze „przejmowanie się” wnętrzem auta może skutkować jego stopniowym niszczeniem. Jak tego uniknąć? Wystarczy mieć na uwadze etapowe dbanie o siedzenie (zapewne ukochanego) samochodu.

Po pierwsze, odkurzanie – konieczne dla każdego rodzaju tapicerki, nie tylko tej naturalnej. Może odbyć się za pomocą tradycyjnego odkurzacza stosowanego w trakcie domowych porządków lub specjalistycznego, do auta. Również wiele stacji benzynowych udostępnia swoim klientom odkurzacz samochodowy. Najważniejsze na tym etapie jest szczególne zwrócenie atencji na trudno dostępne miejsca w samochodzie, które z pewnością są jednocześnie jednymi z najbardziej brudnych.

Po drugie, czyszczenie. Świetnym rozwiązaniem okaże się zakup produktów przeznaczonych stricte do tapicerek skórzanych. Stosuje się je w połączeniu z suchą szmatką, którą zawsze należy najpierw zraszać. W zależności od właściwości specyfików, niektóre wchłaniają się samodzielnie, inne wymagają przetarcia, a jeszcze odmienne powinny zostać odtłuszczone takim właśnie środkiem. Pod żadnym pozorem nie wolno używać mokrych chusteczek w zastępstwie szmatki, ponieważ zawarte w nich związki chemiczne mogą spowodować odbarwienie tapicerki.

Przed użyciem specjalistycznego specyfiku dobrze jest najpierw przetrzeć skórzane powierzchnie szmatką nasączoną czystą wodą. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z jej ilością, bowiem bywa szkodliwa dla skóry.

Na koniec, by ochronić skórę przed zabrudzeniami, otarciami czy nawet alkoholem, warto nałożyć wosk lub krem za pomocą bawełnianej ścierki, w – jak zwykle – optymalnych porcjach. Mając na celu najwłaściwszą pielęgnację tapicerki, taki zabieg powinien być powtarzany przynajmniej dwa razy do roku.

Szeroki wybór skóry samochodowej i nie tylko znajdą Państwo na stronie firmy Dik – hurtowni skór naturalnych.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły