lipiec 20, 2024
Aktualności Ciekawostki

Opony wielosezonowe – rozwiązanie dla oszczędnych

tirendo

Jeden z odwiecznych dylematów kierowców to kiedy zmieniać opony na letnie, a kiedy na zimowe – prostym rozwiązaniem dla wielu kierowców mogą być opony wielosezonowe.

Łagodniejący klimat powoduje znaczne zacieranie widocznych granic pomiędzy porami roku. Tym koronnym argumentem kierowcy coraz bardziej usprawiedliwiają jeden komplet posiadanych opon. Idealnie, jeśli nasz samochód wyposażony jest w osobny komplet na zimę i lato, ale jeśli nie jest to możliwe z różnych względów, sprawdzonym kompromisem mogą być opony całoroczne.

Takie rozwiązanie posiada w swojej ofercie praktycznie każdy producent opon proponując swoim klientom opony wielosezonowe. Spełniają one oficjalne standardy opon zimowych, zachowując przy tym cechy opony letniej http://www.tirendo.pl/samochodowe/opony/opony-letnie/. Zazwyczaj konstrukcja wszystkich opon całorocznych jest podobna. Bieżnik w swej środkowej części ma sporo nacięć zapewniających jak najlepszą przyczepność na trudnych zimowych nawierzchniach, natomiast na zewnątrz masywne klocki, odporne na zniekształcenia i szybkie ścieranie, stabilizujące tor jazdy w lecie.

Rozważając zakup opon całorocznych należy oczywiście pamiętać, że jakość przez nie prezentowana jest uśrednioną wartością osiągów opony letniej i zimowej.
Zlekceważenie doboru odpowiedniego ogumienia do warunków panujących na drodze często pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje w postaci utraty panowania nad pojazdem, więc są to opony raczej dla mało podróżujących kierowców i raczej na miasto. Jazda na oponach letnich zimą czy też na zimowych w lecie może być nieodpowiedzialna. Należy pamiętać, że oprócz życia swojego i swoich najbliższych ryzykujemy zdrowie innych uczestników ruchu.
Jeśli mimo wszystko nie możemy pozwolić sobie na dwa komplety ogumienia, opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem.
Najlepiej sprawdzą się w mieście w łagodnym klimacie, gdzie opady śniegu są raczej rzadkie a zimy łagodne.

Opony całoroczne zapewniają:

  • osiągi niezależne od pory roku
  • dobrą przyczepność w każdych warunkach pogodowych
  • wysoką odporność na aquaplaning
  • dobre osiągi na zimowej drodze
  • niższy poziom hałasu

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Ja też stałem przed dylematem, jakie kupić opony i wybrałem całoroczne. Jeżdżę w większości po mieście, a zimy już nie są takie jak kiedyś. Używam ich już ponad rok i muszę powiedzieć że to był strzał w dziesiątkę. Także polecam opony całoroczne.

  2. Wg mnie podział na opony letnie i zimowe jest ok. Zimy wbrew pozorom nadal są ciężkie (niech nawet taka będzie przez kilka dni) i wtedy opona całoroczna się nie sprawdzi zupełnie. Poza tym kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza, a tylko to zapewni nam prawidłowy wybór letniego i zimowego ogumienia. Jest takie powiedzenie, że co jest do wszystkiego to jest do niczego 🙂

Komentarz są wyłączone.