Aktualności Ciekawostki

Taksówkarz – zawód dla wymagających

Taksowki

Wydawać by się mogło, że osoby, które wybierają zawód taksówkarza, chcą po prostu wykonywać miły i prosty zawód. Jednak takie wyobrażenie mocno mija się z prawdą i często jest tak, że zajęcie jest bardzo wymagające. Ponadto, zanim ktoś odbierze licencję na taksówkę, musi przejść bardzo długą drogę, która do najłatwiejszych nie należy.

Dużo osób wybiera zawód taksówkarza z prostych powodów. Jest to zajęcie, które nie będzie nudzić. Pomimo poruszania się po tym samym mieście, codziennie natrafiają oni na innych pasażerów. A rozmowy prowadzone w taksówce należą już do legendarnych. Kierowca bardzo często jest traktowany jako powiernik i podczas krótkiego kursu, dowiaduje się różnych spraw z życia prywatnego swoich klientów.

„Ile to razy byłem w centrum wydarzeń, mimo że fizycznie nie miałem z nimi nic wspólnego! Pasażerowie lubią ze mną rozmawiać. Otwierają się i opowiadają o swoim życiu, dniu, za każdym razem jak wiozę kogoś na rozmowę o pracę, słyszę jak bardzo chcą otrzymać angaż. Trzymam kciuki. Kiedyś było tak, że z takim pasażerem spotkałem się miesiąc później – pochwalił się pozytywnym wynikiem. To miłe, że o nas pamiętają. Dlatego uważam, że nasz zawód jest potrzebny naszym obywatelom. Jest to wymagające zadanie, bo poza dowiezieniem kogoś do odpowiedniego miejsca, rozmawiamy, często wspieramy, doradzamy. Niczym taki psycholog w cenie kursu”. – żartuje sobie Pan Antoni, który od 20 lat jeździ na taksówce.

Dlaczego taksówkarze cieszą się takim społecznym szacunkiem i zaufaniem? Może dlatego, że jesteśmy świadomi tego, że są to prawi obywatele. Aby otrzymać licencję taxi Warszawa, trzeba przejść bardzo długą drogę i udowodnić, że jest się odpowiedzialnym i wykonywanie takiej pracy nie będzie stanowić żadnego zagrożenia.

„Każdy taksówkarz zanim otrzyma licencję taxi Warszawa, musi przedłożyć wiele dokumentów, które będą potwierdzać, że jest on zdrowy i sprawny do wykonywania tego zajęcia. Może i jest to tylko operowanie samochodem, to trzeba to robić sprawnie, zachowując bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych kierowców. Dlatego wymagane są zaświadczenia z sądów, że dany kandydat nie ma przeszłości kryminalnej. Jakikolwiek wyrok powoduje, że licencja taxi Warszawa nie zostanie wydana danej osobie” – mówi Pani Katarzyna Kowal, która zajmuje się przeprowadzaniem egzaminów na licencję taxi.

Naturalnie poza formalnościami, kandydat musi zapisać się na kurs taxi Warszawa. Takie szkolenie odbywa się praktycznie każdego dnia w stolicy i trwa 20 godzin. Istnieje możliwość rozłożenia tego na kilka dni lub tylko dwa – jeżeli komuś bardzo zależy na czasie. Podczas takiego spotkania poruszane są różne tematy związane z zawodem taksówkarza. Od poruszania się po mieście, dostępne skróty, po obsługę urządzeń, którymi posługiwać się będą w pracy, aż po pierwszą pomoc. Taka wiedza w zupełności wystarczy, aby pozytywnie zdać egzamin i ubiegać się o licencję na taksówkę. Dlatego jak widać, aby zostać taksówkarzem, trzeba się nieźle postarać, by załatwić wszystkie formalności.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły