marzec 5, 2024
Aktualności Ciekawostki

Sprawdzanie używanego auta przed zakupem – czy warto?

Decydując się na zakup używanego pojazdu, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje handel takimi samochodami w naszym kraju. Niestety, różnorodne przypadki niedopowiedzeń czy kłamstw w tej specyficznej branży są coraz powszechniejsze, a osobami najbardziej poszkodowanymi zawsze są osoby, które na końcu zakupią dany, felerny pojazd.

Naszym zdaniem najważniejszą rzeczą przed zakupem danego pojazdu jest sprawdzenie – jak najdokładniejsze – pojazdu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Jak to jednak zrobić?

Oczywiście w najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które same znają się na pojazdach samochodowych i są w stanie samodzielnie dokonać sprawdzenia konkretnego pojazdu przed jego zakupem. Przy odpowiedniej wiedzy taka osoba będzie w stanie sprawdzić wszystkie istotne aspekty pojazdu, w tym samo podwozie czy fakt, czy samochód nie uległ aby wypadkowi, który sprzedający chce przed nami ukryć.

Inną opcją jest zdecydowanie się na wsparcie bliskich, rodziny czy innych zaufanych osób, które znają się na motoryzacji. Niestety, wiele osób ani samodzielnie nie jest w stanie zweryfikować stanu technicznego danego pojazdu, ani nie ma nikogo zaufanego, kto może im w pomóc. Co w takim razie możemy zrobić? Na szczęście mamy kilka pomysłów, które na pewno pomogą.

Historiapojazdu.gov.pl – darmowe raporty ze strony rządowej

Dzięki powyższej stronie, posiadając takie informacje, jak numer VIN, datę pierwszej rejestracji pojazdu czy jego numer rejestracyjny, możemy wygenerować zupełnie darmowy raport dotyczący danego pojazdu. Znajdziemy w nim wiele podstawowych informacji o pojeździe, jednak naszym zdaniem najbardziej interesujące są te dotyczące historii danego samochodu. Na osi czasu znajdziemy informacje o jego sprzedażach, badaniach technicznych czy zgłoszonej kradzieży. Ta ostatnia oczywiście może ustrzec nas przed zakupem pojazdu, który w rękach obecnego właściciela znalazł się w wyniku dokonanego przestępstwa, jednak z pozostałych informacji możemy wyczytać naprawdę sporo. Poza tym, że możemy zweryfikować, czy obecny właściciel faktycznie jest „dopiero tym drugim”, jak twierdzi w ogłoszeniu, to wiele informacji dodatkowy zostało zapisane pomiędzy wierszami niniejszego raportu.

Najlepszym przykładem może być informacja o częstych zmiana właściciela w ostatnich latach – na pierwszy rzut oka nie jest dla nas tak istotna, ale zastanówmy się, dlaczego kolejni właściciele tak szybko pozbywali się tego pojazdu – może jest on wybitnie awaryjny? Pamiętajmy – w takich sytuacjach zawsze jest jakiś powód i nawet jeżeli go nie znamy, zastanówmy się, czy chcemy kupić pojazd, którego wszyscy się pozbywają w tak ekspresowym tempie?

Motocontroler – sprawdzenie samochodu na życzenie

To kolejna opcja, zalecana osobom, które chcąc dowiedzieć się więcej, niż z proponowanego powyżej raportu. W cenie od 269 zł możemy zlecić specjalistom dokładne sprawdzenie wybranego przez nas pojazdu. Cena nie jest zależna od lokalizacji, więc jeżeli interesuje nas pojazd z drugiego końca Polski, nie tylko poznamy jego faktyczny stan techniczny, lecz dodatkowo nie będziemy tracili ani czasu, ani pieniędzy na przejazd setek kilometrów w celu samodzielnych oględzin.

Ekspert (np. były rzeczoznawca) umówi się ze sprzedającym, dokona jazdy próbnej, sprawdzi dany pojazd na kanale czy podłączy go do komputera diagnostycznego, dodatkowo wykona wiele faktycznych zdjęć pojazdu, a na końcu wszystko to umieści w raporcie, który otrzymamy w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda przykładowy raport, serdecznie zapraszamy na stronę https://www.motocontroler.com/raport-samochodowy.

Dzięki usłudze tego typu możemy być pewni, że sprzedający nas po prostu nie oszuka. Jeżeli zastanawiasz się, czy usługa tego typu faktycznie jest pomocna, zastanów się, ile możesz oszczędzić na potencjalnych naprawach oraz dowiedz się, jak oszukują niektórzy handlarze samochodów.

Sprawdź, zanik kupisz – prawdziwe historie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o prawdziwych sytuacjach, z którymi mieli styczność pracownicy firmy Motocontroler, zajrzyj na ich stronę internetową – https://www.motocontroler.com/zamow-usluge/jak-oszukuja/. Pamiętaj – to tylko część z niestety prawdziwych historii. Istnieje szansa, że każdy z opisanych pojazdów znalazł swojego, niestety nie szczęśliwego, właściciela.

O ile cofanie licznika w przypadku samochodów, zwłaszcza tych sprawdzanych z zagranicy, to standard, w wielu przypadkach mamy do czynienia z wieloma innymi problemami. Zdarza się, że sprzedający chcą ukryć nawet dachowanie samochodu, twierdząc, że jest on… bezwypadkowy! W jednej z historii, którą można znaleźć na powyższej stronie, ekspert opowiada o samochodzie, który po odpaleniu stacyjki… po prostu stanął w płomieniach.

Moto Controler

Podobnych historie jest naprawdę wiele, wystarczy odwiedzić jedno z licznych, popularnych forów motoryzacyjnych. Niestety, wiele osób cały czas decyduje się na minimalną oszczędność, której efektem są olbrzymie koszty późniejszych napraw. Zapoznaj się z dokładną ofertą Motocontroler – być może to właśnie dzięki nim kupisz swój wymarzony pojazd, który nie stanie się później Twoim sennym koszmarem.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły