kwiecień 17, 2024
Aktualności

Sprawne wycieraczki to ważny element bezpiecznej jazdy

Wielu kierowców bagatelizuje rolę wycieraczek samochodowych, a przecież ich prawidłowa praca zapewnia nam dobrą widoczność o każdej porze roku. Przemierzanie wielu kilometrów z niesprawnymi wycieraczkami wiąże się z wielkim dyskomfortem, a nawet ryzykiem spowodowania wypadku.

Dobrą widoczność zapewnia czysta szyba, którą oczyszczają sprawnie działające wycieraczki. Ich pióra powinny zawsze pracować bezgłośnie i skutecznie usuwać strugi wody. Przecieranie ich od czasu do czasu wilgotną szmatką, pozwala usuwać drobne zabrudzenia z ich powierzchni, które mogą rysować powierzchnię szyby. Wycieraczki trzeba koniecznie wymienić, jeśli przestają dobrze zbierać wodę. Jeżeli pióra piszczą i skrzypią, a zamiast czyścić, rozmazują brud, należy je niezwłocznie wymienić.

Podróżowanie podczas opadów

Jazda w deszczu i łącząca się z tym pogorszona widoczność przekładają się na wydłużony nawet o 50% czas reakcji kierowcy. Gdy dodatkowo nasze wycieraczki są niesprawne i nie mogą normalnie odprowadzać wody, widoczność drastycznie spada i redukuje czas prawidłowej reakcji.
Zdecydowanie najtrudniejszym okresem dla kierowców jest zima. Wtedy właśnie najbardziej doceniamy znaczenie sprawnych wycieraczek, kiedy to walczymy z zimowymi opadami śniegu lub strugami marznącego deszczu.

Gdy szyba pokrywa się warstwą wody i brudem z jezdni, twarda, zużyta guma piór nie będzie radziła sobie z jej skutecznym oczyszczaniem. Rozmaże jedynie brud i wodę i stworzy na powierzchni szyby smugi. Należy zawsze, regularnie kontrolować stan swoich wycieraczek i gdy tylko pojawią się pierwsze objawy ich zużycia w postaci smużenia oraz dziwnych odgłosy w czasie ich pracy, dokonać ich wymiany na nowe.

 

Kiedy wymienić wycieraczki?

Wśród fachowców panuje opinia, że wycieraczki powinno się wymieniać co najmniej raz do roku. To uśredniony czas, wszystko zależy bowiem od stopnia eksploatacji pojazdu. Ciągła, intensywna jazda wymaga wymiany piór nawet co sześć miesięcy.

Żywotność wycieraczki zależy nie tylko od jej jakości, ale również od sposobu jej używania. Wycieraczka pracująca „na sucho” zużywa się szybko, ponieważ w tej sytuacji tarcie jest nawet 25-krotnie większe. Trzeba zawsze pamiętać o spryskaniu szyby przed uruchomieniem wycieraczek. Należy również stosować dobre płyny do spryskiwaczy, gdyż te słabej jakości degradują gumę wycieraczki.

Pióra najbardziej niszczą się w zimie, gdy pracują na zaszronionej, często pokrytej lodem szybie. Bardzo destrukcyjne jest także odrywanie zamarzniętych wycieraczek od szyby, gdy je uruchamiamy lub gdy odrywamy je skrobaczką. Należy posłużyć się w tej sytuacji płynem do rozmrażania szyb i wtedy delikatnie uwalniać wycieraczkę.

Gdzie najlepiej kupić wycieraczki?

Ponieważ od wycieraczek zależy komfort i bezpieczeństwo podróżowania, nie warto na nich drastycznie oszczędzać. Nie nabywajmy najtańszych zamienników, w których guma jest słabej jakości.

Dziś możesz szybko kupić znakomite wycieraczki marki DIPP bez ruszania się z domu, idealnie pasujące do modelu Twojego auta. Firma DIPP oferuje pióra płaskie i hybrydowe, wyprodukowane według najnowszych technologii. Wyróżniają się wysoką jakością i konkurencyjną ceną, a prawidłowo użytkowane — zachowują długą żywotność.

płaskie wycieraczki dipp

Warto wiedzieć, że obecnie wielu producentów samochodów stosuje różnorodne sposoby mocowania wycieraczek. Dlatego właśnie istnieje sporo aut, do których będą pasować tylko dedykowane rozwiązania. W supermarketach i sklepach motoryzacyjnych dostępne są wycieraczki z tzw. uniwersalnym mocowaniem (multi clip). Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wygląd i funkcjonalności takiego produktu pozostawia wiele do życzenia, a wycieraczka często nie pasuje dobrze do danego modelu auta — np. jest większa i nie chowa się w słupkach (w samochodach, w których wycieraczki pracują na dwie strony). Klient otrzymuje wyrób gorszy, z którego nie będzie zadowolony.

Warto skorzystać z szerokiej oferty wycieraczek dedykowanych marki DIPP. Na internetowej stronie producenta, dzięki intuicyjnemu menu bez trudu odnajdziemy wycieraczki do naszego samochodu.

internetowy sklep firmy dipp

Można też skorzystać z bardzo prostej wyszukiwarki wskazując markę – model i rocznik samochodu:

Wycieraczki marki DIPP poza przystępną ceną i wysoką jakością wykonania, charakteryzują się także cichą i niezawodną pracą w każdych warunkach oraz wyjątkową trwałością.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły