listopad 21, 2024
Artykuły

Sprowadzanie aut z Niemiec – krok po kroku do wymarzonego pojazdu

Po tygodniach, a może nawet i miesiącach poszukiwań udało Ci się znaleźć Twój wymarzony model samochodu? Atrakcyjna cena, niski przebieg, dobry rocznik oraz zadbany wygląd zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz sprawiają, że niemal jesteś już zdecydowany? Przed sfinalizowaniem całej transakcji powstrzymuje Cię pewna dość istotna kwestia, a mianowicie fakt, że… auto znajduje się u naszych zachodnich sąsiadów? 

Zakup i sprowadzanie auta z zagranicy: 4 najważniejsze kroki 

Boisz się, że padniesz ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, a może Twoje wątpliwości budzi kwestia ewentualnych komplikacji podczas całego procesu jakim jest transport aut z Niemiec? Nie mogłeś trafić lepiej. Z poniższego artykułu dowiesz się, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę przy sprowadzaniu pojazdu z Niemiec.  

Szukaj ofert jedynie w sprawdzonych miejscach  

Jeżeli poszukiwania nowych czterech kółek masz jeszcze przed sobą, to musimy Cię uczulić na fakt, aby przeglądać oferty jedynie w sprawdzonych i cieszących się dobrymi opiniami serwisach ogłoszeniowych online, gdyż w ten sposób uda Ci się uniknąć niemiłych niespodzianek. Jak więc zachować czujność, gdy na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku? Twoje podejrzenia powinna wzbudzić zbyt korzystna okazja cenowa, brak szczegółowych zdjęć pokazujących samochód z każdej strony, a także utrudniony kontakt z właścicielem auta.  

Skontaktuj się ze sprzedającym  

Wydaje Ci się, że trafiłeś istną „szóstkę w totka”? Aby mieć pewność, że faktycznie tak jest i sprowadzenie auta z Niemiec nie będzie wiązało się z włożeniem pokaźnej sumy, która mogłaby znacząco nadszarpnąć Twój budżet w celu doprowadzenia go do stanu używalności, najlepiej od razu umów się na oglądanie samochodu na żywo. Dzięki temu będziesz w stanie nie tylko dokładnie się mu przyjrzeć, ale także sprawdzić, jak pojazd radzi sobie podczas jazdy. Niesprawna praca hamulców, oporna skrzynia biegów, nierówna praca silnika – jazda testowa pomoże Ci wyłapać wszelkie nieprawidłowości.  

Wybierz najlepszą opcję dostarczenia auta na miejsce  

Jak sprowadzić auto z Niemiec do Polski? Możliwości jest kilka, ponieważ możesz zdecydować się na lawetę, skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się transportem samochodów lub też dostarczyć pojazd do swojego miejsca zamieszkania samodzielnie. Wśród wszystkich wymienionych opcji ta ostatnia jest najbardziej ekonomiczną, jednak trzeba na nią przeznaczyć nieco czasu.  

Nie zapomnij o formalnościach  

Sprowadzając auto z Niemiec musisz przygotować się na nieco papierologii, gdyż w tym przypadku konieczna będzie wizyta w niemieckim urzędzie komunikacji (Zulassungstelle), gdzie należy dopełnić formalności związane z: 

  • wyrejestrowaniem samochodu;  
  • wyrobieniem tablic rejestracyjnych umożliwiających bezproblemowy powrót do kraju, a także tablic wywozowych bądź krótkoterminowych;  
  • opłaceniem tymczasowego OC; 
  • uzyskaniem tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Dopiero po ukończeniu wszystkich tych etapów możesz wyruszać w drogę do Polski, gdzie Twoim pierwszym przystankiem powinien być Urząd Celny. To właśnie tutaj musisz uiścić opłatę związaną z akcyzą (której wysokość uzależniona jest od pojemności silnika), dostarczyć komplet przetłumaczonych dokumentów oraz przegląd techniczny, a następnie udać się do urzędu komunikacji i tam wyrobić tablice oraz kartę pojazdu i ponownie zająć się kwestią OC. Kiedy wynajmiesz firmę transportową, formalnościami w Niemczech zajmie się ona za Ciebie. 

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły