czerwiec 14, 2024
Aktualności Suzuki

Suzuki Jimny – na przekór rynkowej modzie

Są takie samochody, których widok od razu wywołuje szeroki uśmiech na twarzy. Do tej kategorii śmiało można zaliczyć Suzuki Jimny. Najnowsza generacja tego modelu nie kłania się rynkowym trendom, choć jest przepełniona nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Nadal jednak jest to przede wszystkim samochód o bezkompromisowych właściwościach terenowych, czym dystansuje zdecydowaną większość tak modnych dziś SUV-ów i crossoverów. Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Najlepiej czuje się w terenie

Najnowsza odsłona Suzuki Jimny bardzo „wydoroślała” pod względem stylistyki. Auto nadal budzi sympatię, natomiast nie patrzymy na nie przez pryzmat samochodu tylko do zabawy. Nowoczesny design nadwozia może się podobać, choć w każdym detalu dostrzegamy to, co najbardziej charakterystyczne dla tego modelu – cechy off-roadowe.

Suzuki nie poddało się modzie na tworzenie aut z nadwoziem samonośnym i elektronicznymi systemami poprawiającymi właściwości terenowe. Jimny jest jednym z ostatnich seryjnie produkowanych aut osadzony na ramie nośnej. Warto również zwrócić uwagę na sztywne zawieszenie ze sprężynami śrubowymi oraz napęd na cztery koła ALLGRIP PRO ze skrzynią redukcyjną.

Wszystko to sprawia, że Jimnym bez obaw można się wybrać w ciężki teren, pokonać grząską drogę gruntową czy poszaleć na torze off-roadowym. Na co dzień natomiast śmiało da się tym autem pokonywać zatłoczone miasto, w tym np. odwozić dzieci do szkoły czy przedszkola. Jest to zatem idealny wybór dla kierowców, którzy szukają samochodu praktycznego, a jednocześnie dającego sporo frajdy z jazdy, np. podczas weekendowych wypadów za miasto.

W miejskiej dżungli bardzo przydaje się prześwit wynoszący aż 210 mm. Pozwala on bez kalkulowania podjeżdżać pod wysokie krawężniki, pokonywać progi zwalniające czy zniszczoną nawierzchnię. Wysokie nadwozie ułatwia zajmowanie miejsca za kierownicą czy wsadzanie dzieci do fotelików, a także poprawia widoczność i daje poczucie bezpieczeństwa.

Idealna mała bagażówka?

Suzuki Jimny wcale nie jest tylko samochodem do rekreacji. To pełnoprawne auto firmowe, o czym najlepiej świadczy fakt, że japoński producent oferuje je na polskim rynku z homologacją ciężarową N1. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą odnieść dużą korzyść podatkową po zakupie auta (możliwość odliczenia pełnego VAT-u).

W wersji ciężarowej Jimny oferuje aż do 863 litrów pojemności bagażnika. Ładowność wynosi 150 kilogramów, co powinno być w zupełności wystarczające na potrzeby małych firm, na przykład agencji reklamowych, firm remontowych czy ogrodniczych.

Wolnossący silnik benzynowy

To bardzo ważna zaleta, zwłaszcza dla kierowców, którzy są tradycjonalistami i cenią sobie sprawdzone, niezawodne rozwiązania w zakresie napędu. W Suzuki Jimny znajdziemy silnik benzynowy o pojemności 1.5 litra, który rozwija moc 105 KM. To w zupełności wystarczy do sprawnego napędzania auta zarówno w warunkach miejskich, jak i w terenie czy na autostradzie, gwarantując przy tym niskie zużycie paliwa.

O tym, jak dobrym i dającym sporo frajdy samochodem jest Suzuki Jimny, możesz się przekonać podczas jazdy testowej. Umów się na nią w dogodnym dla siebie terminie w salonie autoryzowanego dealera Suzuki – MM Cars w Katowicach.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły