styczeń 28, 2023
Aktualności Ciekawostki

Turbina – jak o nią dbać?

turbina

Przyjęło się uważać, że turbina nie należy do długo żywotnych elementów silnika. Prędzej czy później trzeba być przygotowanym na jej awarię. Jak odwlec w czasie ten przykry moment?

Tak jak z każdym innym podzespołem, tak i w przypadku turbosprężarki, właściwa eksploatacja może zapewnić, że będzie ona działała bezawaryjnie przez wiele lat. Należy odpowiedzieć sobie tylko na pytanie, czym jest właśnie ta właściwa eksploatacja.
Prawidłowe użytkowanie diesla nie może ograniczać się tylko do momentu, w którym auto jest już prawie uszkodzone. O diesla – jak też każdy inny samochód – należy dbać zarówno wtedy, gdy nie wykazuje on żadnych objawów awarii. Tylko w ten sposób możemy długo cieszyć się jego pracą.

Pierwszą i chyba najważniejszą zasadą w eksploatacji turbiny jest spokojny start pracy auta. Nie należy od razu „skazywać” diesla na wysokie obroty. Dzięki spowolnionemu rozpoczęciu pracy, turbina osiągnie odpowiednią temperaturę, a olej dotrze tam, gdzie ma dotrzec. Skoro mowa o unikaniu wysokich obrotów, to należy też pamiętać o tym, że warto zwracać na nie uwagę, gdy chcemy wyłączyć już auto. Pamiętajmy – nigdy nie wyłączajmy silnika zaraz po skończonej jeździe. Pozwólmy, aby auto przez kilka minut popracowało na wolnych obrotach. Nagłe wyłączenie silnika prowadzić może do zwęglenia środka smarnego na łożyskach.
Równie ważna, jak powyższe zasady, jest wymiana oleju silnikowego. Ma on bezpośredni wpływ na jakość pracy turbosprężarki i jej żywotność. Olej silnikowy musi być odpowiednio dobrany do danego silnika. Pamiętajmy o sprawdzaniu stanu oleju. Jego deficyt poważnie zagraża turbinie. Skoro wspominamy o wymianie oleju, należy też napomnieć o filtrach powietrza – o ich wymianę także należy dbać systematycznie.

Kolejną, nie mniej istotną, zasadą powinny być regularne wizyty w serwisie. Niezależnie, czy auto sprawuje się dobrze, czy mamy z nim problemy. Takie kontrole serwisowe są bardzo ważne. Dzięki nim możemy zapobiec poważnej awarii. Zawsze lepiej jest coś sprawdzić
i skontrolować niż później usuwać tego skutki.

Więcej informacji o tym, jak dbać o turbosprężarkę, znaleźć można na: http://www.regeneracja-turbosprezarek.pl

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Akurat szukałem czegoś w stylu takich porad 🙂 Dzięki

  2. Krzysztof says:

    Przydatne wiadomości, jest tylko jeden szczegół jak kupujemy auto nowe to tak, możemy dbać o turbinę od samego początku a jak kupujemy używane na 90 % musimy się liczyć z tym że poprzedni właściciel nie dbał o auto tak jak należy i czeka nas regeneracja turbiny.

  3. Dokładnie, zgadzam się z przedmówcą, każda używana turbina nadaje sie po niedługim czase sie wymiany. Owszem, zdarzają się wyjątki, ale to trzeba mieć duuużo szczęścia podczas zauku. Ja jeszcze nie miałem :/ ale jak wymieniłem turbinę to dbam jak należy.
    Bardzo dobry poradnik jak wydłużyć żywotność naszej turbiny.

Komentarz są wyłączone.