grudzień 5, 2022
Aktualności

Ubezpieczenie OC, co o nim wiesz?

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Jego ważność trwa przez 12 miesięcy, co warto o nim wiedzieć? Poniżej kilka faktów!

Cena OC i AC zmienną jest!

Wysokość składki na OC i AC uzależniona jest od wielu czynników, m.in. wieku samochodu, wieku kierowcy, przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia, pojemności silnika auta itd. Składki na ubezpieczenia zmieniają się ponadto w zależności od firmy ubezpieczającej. Sam możesz się o tym przekonać, korzystając z kalkulatora OC i AC, np. tego kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Ubieganie się o odszkodowanie z OC

O uzyskanie odszkodowania OC można się starać wtedy, gdy kierujący nim jest uznany za sprawcę kolizji lub wypadku. Wówczas Towarzystwo Ubezpieczeniowe zajmuje się wypłatą odszkodowania dla poszkodowanych w zdarzeniu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – pomocna ręka!

W sytuacji, gdy sprawca zdarzenia nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC, wówczas odszkodowanie wypłacane jest z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak poniesione koszty z tego tytułu w dalszej kolejności musi zostać pokryte z kieszeni sprawcy wypadku. Oprócz tego osoba ta otrzyma karę finansową za brak wymaganego OC.

Kiedy trzeba załatwić ubezpieczenie OC

W tym wypadku należy trzymać się terminów. Ubezpieczenia OC pojazdu należy dokonać najpóźniej w dniu jego rejestracji. To pozwoli na uniknięcie kary nałożonej przez UFG.. Trzeba pamiętać, że samochodem nieubezpieczonym nie można się poruszać.

Co należy do kosztów pokrywanych z ubezpieczenia OC sprawcy

Z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, najczęściej pokrywana jest naprawa pojazdu osoby poszkodowanej. Można też otrzymać odszkodowanie, kiedy auto zostało doszczętnie zniszczone. Z ubezpieczenia OC pokrywane jest także m.in. holowanie i parkowanie uszkodzonego pojazdu, jego naprawa, koszt badania technicznego. Oprócz tego wymienia się tu koszty związane z opieką nad samym poszkodowanym, takie jak, chociażby: akcja ratunkowa, leczenie, rehabilitacja, a nawet dożywotnia renta.

Pomocny kalkulator OC i AC

Zapłata za OC i AC w mniejszym lub większym stopniu dotyka budżetu każdego kierowcy. Osoby oszczędne szukają rozwiązań, aby zapłacić jak najmniej za daną składkę. Znajduj oszczędności w postaci różnych zniżek! Wybór dogodnej opcji ułatwia kalkulator OC i AC, który pomaga w wyliczeniu składki danego kierowcy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. wtryskinowak says:

    OC niestety boli po kieszeni. Już zrezygnowałem z AC ale też mam 10-cio letnie auto prawie więc nie ma sensu. Dla wygody rozłożyłem sobie spłatę na 2 raty

  2. Online Ekspert says:

    @wtryskinowak Mimo wszystko zachęcam, aby dla własnego bezpieczeństwa lepiej rozważyć pełen pakiet ubezpieczeń. Na pewno warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu. Warto wspomnieć, że assistance w razie wypadku dodajemy w Compensie gratis do ubezpieczenia AC.

Komentarz są wyłączone.