luty 21, 2024
Aktualności Ciekawostki

W jaki sposób można zmienić kolor auta?

Aby zmienić kolor samochodu nie trzeba rozbierać go na części i poddawać poszczególnych elementów i części malowaniu. Obecnie znacznie popularniejszym i prostszym rozwiązaniem jest oklejenie pojazdu za pomocą specjalnej folii. Może ona jednak służyć nie tylko do zmiany koloru samochodu, ale również zabezpieczenia powłoki lakierniczej.

Zmiana koloru samochodu 

Folia do oklejania samochodów bardzo często wykorzystywana jest do modyfikacji lub poprawy wyglądu pojazdu, a także całkowitej zmiany jego kolorystyki. Może służyć zarówno do całkowitej zmiany barwy, jak i naniesienia nadruku reklamowego czy też przyciemnienia szyb. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim skuteczność i satysfakcjonująca trwałość uzyskiwanego efektu. Warto zwrócić uwagę także na stosunkowo niski koszt realizacji oraz całkowitą odwracalność tego procesu. Producenci folii samochodowych posiadają bardzo szeroką ofertę pod względem dostępnej palety barw. Do najpopularniejszych kolorów należy czarny połyk i mat, a także imitacja faktury karbonu oraz biel. Zazwyczaj cena folii uzależniona jest od marki produktu, która nierzadko przekłada się na jego trwałość. Do najbardziej pożądanych czynników należy odporność na wyblaknięcie i odpowiedni poziom przylegania folii. Najlepsze dostępne na rynku folie samochodowe są w stanie zapewnić odpowiednią trwałość i wytrzymać nawet dziesięć lat. 

Zabezpieczanie lakieru 

Poza zmianą koloru auta, oklejenie samochodu może również zastąpić różne sposoby trwałego zabezpieczania lakieru. Dotyczy to zwłaszcza zastosowania powłok ochronnych czy przeprowadzania regularnego woskowania. O ile metody te optymalnie sprawdzają się w przypadku ochrony przed wchodzeniem powłoki w reakcje chemiczne ze szkodliwymi substancjami oraz związanym z tym postępowaniem procesów oksydacyjnych, problemem pozostają uszkodzenia mechaniczne. Powłoki nie są na tyle wytrzymałe, aby dostatecznie skutecznie zabezpieczyć nadwozie przed odpryskami spowodowanymi uderzeniami drobnych kamieni czy kontaktem z owadami. Z tego powodu oklejanie samochodów polecane jest przede wszystkim kierowcom, którzy często podróżują dużymi prędkościami na autostradach i narażeni są na tego typu komplikacje. 

Oklejanie samochodów w praktyce 

Folia samochodowa pozwala na obklejenie niemal dowolnego elementu nadwozia oraz wnętrza pojazdu. Nie tylko skutecznie zmienia ona kolor samochodu, ale również spełnia funkcję trwałej bariery zabezpieczającej przed zarysowaniami i uszkodzeniami lakieru. Oklejanie samochodów jest czynnością, którą przy użyciu rakli i suszarki można przeprowadzić samodzielnie. Montaż jest jednak stosunkowo kłopotliwy i czasochłonny, dlatego wymaga zazwyczaj dużego poziomu doświadczenia i sporo cierpliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór folii opartych na kleju mikrokanalikowym, który dzięki łatwiejszemu modelowaniu jest również prostszy w bezpośrednim nakładaniu na pojazd. Oklejanie samochodów zlecić można również odpowiedniej firmie, która specjalizuje się w wykonywaniu tego rodzaju usług.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły