Artykuły

Wybieramy najlepszy fotelik samochodowy dla 4 latka lub 5 latka

Fotelik dla dziecka w wieku od około 4. lub 5. roku życia to produkt, który ma za zadanie nie tylko dbać o wygodę w czasie dłuższych i krótszych podróży, lecz także zapewniać dziecku wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzieci ważą wówczas około 18 kg, dlatego w tej roli najlepiej sprawdzi się model o przedziale 15-36 kg.

Dopasowanie fotelika do dziecka i samochodu

Najlepszy fotelik samochodowy to przede wszystkim taki, dopasowany do potrzeb dziecka na każdym etapie jego życia, a także dostosowany do pojazdu, w którym zostanie zamontowany.

Wybierając model, w pierwszej kolejności należy zatem sprawdzić wymiary dziecka. Według normy i-Size, najważniejszy jest wzrost, waga oraz wiek są mniej miarodajne, mimo to dobrze je znać i mieć na uwadze, zanim zakupi się konkretny produkt. Następnie, po wybraniu fotelika odpowiadającego dziecku, trzeba upewnić się, że będzie on pasować również do pojazdu. Jeżeli jest montowany na ISOFIX, w aucie muszą znajdować się specjalne uchwyty. Ponadto oparcie kanapy samochodowej może mieć różny kąt nachylenia, przez co nie każdy fotelik będzie ściśle przylegać do niego swoim oparciem. Niekiedy, aby to zapewnić, niezbędna jest opcja demontażu zagłówka, w z związku z czym należy sprawdzić, czy jest to możliwe w przypadku posiadanego auta.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto udać się wraz z dzieckiem samochodem, w którym najczęściej będzie ono przewożone, do sklepu stacjonarnego. Tam specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą dobrać idealnie dopasowany fotelik.

Podstawowe wyposażenie wpływające na bezpieczeństwo dziecka

Fotelik dla 5 latka w podstawowym wyposażeniu powinien posiadać między innymi system osłon bocznych, który zapewni dziecku bezpieczeństwo w razie kolizji bocznej. Mają one bowiem za zadanie redukować siłę uderzenia nim ta dotrze do dziecka.

W fotelikach dla starszych dzieci nie występuje już 5-punktowa uprząż bezpieczeństwa, w związku z czym dzieci należy zapinać za pomocą 3-punktowych pasów samochodowych. Aby prawidłowo je poprowadzić, niezbędne jest wyposażenie modelu w prowadnicę pasa biodrowego. Ma ona za zadanie przytrzymywać pas na wysokości miednicy i zapobiegać przesunięciu się go na brzuch. W przeciwnym wypadku na przykład w razie gwałtownego hamowania istnieje ryzyko poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych.

System montażu ISOFIX to kolejny element fotelika, który powinien posiadać dobry fotelik. Jest on rekomendowany również przez normę i-Size. System ten zdecydowanie ułatwia i usprawnia proces montażu fotelika w pojeździe. Ponadto minimalizuje ryzyko zrobienia tego w niewłaściwy sposób, dzięki czemu zapewnia dziecku jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. Przez długi czas błędy popełniane podczas montażu fotelika były bowiem główną przyczyną wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci.

Zagłówek i oparcie z możliwością ich regulacji pozwalają z kolei na idealne dopasowanie modelu do zmieniających się potrzeb dziecka na każdym etapie życia. Tym samym zapewniają jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo podczas podróży.

O skuteczności zastosowanych w foteliku technologii i rozwiązań informują oceny uzyskiwane w testach zderzeniowych, przeprowadzanych przez niezależne instytucje, takie jak choćby ADAC. Im wyższa nota, tym wyższy poziom bezpieczeństwa gwarantuje dziecku dany model w czasie jazdy i w razie ewentualnej kolizji. Warto zatem, wybierając fotelik, zwrócić uwagę również na fakt, czy został poddany takim testom.

Dodatkowe wyposażenie fotelika dla 4-latka

Wybierając fotelik do 36 kg, dobrze jest także wziąć pod uwagę kilka dodatkowych elementów, które – jeśli znajdują się na wyposażeniu – wpływają zarówno na komfort użytkowania dziecka, jak i rodziców. Należy do nich przede wszystkim system wentylacji, zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza nawet w najbardziej upalne dni, dzięki czemu nie ma ryzyka, że dziecko przegrzeje się w czasie jazdy. Ponadto przydatne mogą okazać się również uchwyt na kubek, pozwalający mieć napój zawsze pod ręką, a przy okazji zapobiegnie zachlapaniu siedziska oraz tapicerka – prosta w zdejmowaniu, wykonana z materiałów odpornych na zabrudzenia i przystosowanych do prania w pralce. Wówczas utrzymanie fotelika w czystości nie będzie żadnym problemem.

Bez względu na wiek dziecka, zawsze powinno być ono wyposażone w fotelik, posiadający najwyższej jakości systemy, gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. Nie mniej ważny jest komfort użytkowania dziecka oraz rodziców. Fotelik dla 4- lub 5-latka, mający za zadanie służyć około 8 lat, należy wybierać ponadto w taki sposób, by odpowiadał aktualnym i przyszłym potrzebom wszystkich swoich użytkowników.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły