październik 2, 2022
Artykuły

Jak dbać o samochód, by wystarczył na lata?

Każdy właściciel samochodu chciałby, by ten służył mu jak najdłużej. Żeby było to możliwe, o auto należy dbać. Jednak ta dbałość to w tym przypadku bardzo szerokie pojęcie. Co obejmuje?

Kupno nowego auta wiąże się z dużym wydatkiem, podobnie jak naprawa poważnych awarii, które często są efektem dłuższych zaniedbań. Bezawaryjność i możliwość długiej eksploatacji zależy w dużej mierze od użytkownika. W jaki sposób powinniśmy traktować swój pojazd?

Styl jazdy i dobry warsztat to podstawa

Pierwszą odpowiedzią na pytanie o to, jak dbać o samochód, powinna być bezpieczna jazda. Jeśli lubimy ruszać z piskiem opon, nie możemy być zdziwieni, że niszczą się przeguby i skrzynia biegów, szybciej zużywa się sprzęgło. Chcąc uniknąć drogich napraw i wymiany części, lepiej zrezygnować z takiej brawurowej jazdy. Z kolei dla dłuższej żywotności akumulatora nie powinniśmy zostawiać bez potrzeby włączonego radia, czy świateł.

Od nas także zależy, do jakiego mechanika będziemy auto oddawać, a to nas nie ominie. Terminowe przeglądy to obowiązek, ponadto im starszy będzie samochód, tym częściej będziemy odwiedzać warsztat. Stawiając na dobry warsztat jak Q Service Castrol, zyskujemy gwarancję, że samochodem zajmują się profesjonaliści, którzy wiedzą, co należy sprawdzić, kiedy i w jaki sposób wymienić lub naprawić poszczególne elementy.

Wymiana płynów i kontrola stanu ogumienia

Dobre opony to przede wszystkim większe bezpieczeństwo. O konieczności wymiany opon letnich na zimowe wiedzą wszyscy kierowcy, ale już nie każdy systematycznie weryfikuje ciśnienie powietrza. Tymczasem ma to ogromny wpływ na lepszą przyczepność kół, większe bezpieczeństwo i mniejsze zużycie paliwa. Sprawdzać trzeba też stan bieżnika.

Paliwo tylko na sprawdzonej stacji

Jednym z najważniejszych elementów każdego auta jest jego silnik. To, co do niego trafia, nie może być złej jakości. Oznacza to, że nie możemy tankować na stacji benzynowej, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do paliwa. Wlewając słabą benzynę, możemy się spodziewać, że prędzej czy później czeka nas wizyta u mechanika. Działa to też w drugą stronę – wysokiej klasy paliwo, to sprawny silnik.

Kontrola poziomu płynów

Dobry kierowca, który dba o swój samochód, systematycznie weryfikuje, jaki jest poziom płynów. Poza tym trzeba pamiętać o wymianie oleju, płynu chłodniczego i hamulcowego. Prace te wykonują mechanicy w warsztacie, ale to my musimy pamiętać o tym, by przestrzegać wyznaczonych terminów. Nawet w sytuacji, kiedy nie jeździmy zbyt często, o wymianę płynów i oleju trzeba dbać. Mają one swój termin przydatności i z czasem tracą swoje właściwości.

Chronimy lakier

Żeby mówić o tym, że dbamy o lakier, nasze działania nie mogą ograniczać się do odwiedzania myjni. Zainwestujmy w dobry wosk, który ochroni lakier przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych czy utlenianiem. Możemy też zabezpieczyć się przed korodowaniem podwozia. To jedna z usług, jakie oferują warsztaty samochodowe. Po takim zabiegu pojazd ma lepszą ochronę przed szkodliwym działaniem błota pośniegowego, w tym zawartej w nim soli drogowej.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły