Artykuły

Ubezpieczenie OC motocykla – co obejmuje?

Ubezpieczenie Oc jest w naszym kraju obowiązkowe. Dotyczy zarówno posiadaczy samochodów, jak i motocykli. Brak ubezpieczenia oc motocykla lub oc samochodu wiąże się z karą finansową. Nie warto więc ryzykować. Prawdą jest, że opłacenie składki to zazwyczaj większy wydatek, który może mocno obciążyć domowy budżet. To ile kosztuje oc zależy od wielu czynników. Ma na to wpływ to, jaki pojazd chcemy ubezpieczyć, jaka jest jego wartość oraz pojemność silnika, a także nasze dotychczasowe doświadczenia w bezszkodowej jeździe. Właśnie dlatego warto szukać różnych sposobów, aby jak najmniej zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie motocykla.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oc motocykla?

Ubezpieczenie OC motocykla to większy wydatek. Aby nie przepłacać warto wejść na stronę https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/czy-znizki-oc-przechodza-z-motocykla-na-samochod/ i przeanalizować dostępne oferty. Wysokość oc motocykla różni się w zależności od oferty danego ubezpieczyciela, a także naszej indywidualnej sytuacji. To ile kosztuje ubezpieczenie motocykla zależy od naszego wieku i doświadczenia za kółkiem. Im dłuższy staż prowadzenia pojazdu, tym niższa kwota jest do zapłacenia. Wybierając ubezpieczenie oc motocykla musimy wziąć pod uwagę model naszego pojazdu, pojemność silnika, a także rocznik pojazdu. Warto również mieć świadomość, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest uzależnione od miejsca zamieszkania. Właściciel motocykla, którego pojazdy zarejestrowane są w dużych aglomeracjach, zapłaci więcej. Oc na motocykl zależy również od naszej sytuacji rodzinnej. Jeśli jesteśmy posiadaczami wielu pojazdów, możemy liczyć na preferencyjne warunki. Podobnie jeśli historia naszej jazdy jest bezszkodowa, możemy liczyć na premie ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Aby łatwo i szybko oszacować wysokość swojego ubezpieczenia można skorzystać ze strony kalkulatorubezpieczen.net.pl. Warto także pamiętać, że zniżki, które zdobędziemy w związku z bezszkodową jazdą motocyklem, mogą przejść na nasz samochód! Wielu kierowców o tym zapomina, a to wartościowa rzecz.

Czy zniżki OC mogą przejść z auta na motocykl?

Przenoszenie zniżek OC jest możliwe, ale wymaga od właściciela pojazdu dużego zaangażowania. Nie jest to powszechnie stosowana praktyka, ale warto zawalczyć o swoje. Często towarzyszą temu długie i żmudne poszukiwania towarzystwa ubezpieczeniowego, które uwzględni przeniesienie profitów z polisy samochodowej na polisę pojazdu dwukołowego. Mowa tu oczywiście o zniżkach nabytych w wyniku bezszkodowej jazdy. Trzeba mieć świadomość, że ten aspekt działa również w drugą stronę. Jeśli mieliśmy wypadek samochodowy, w którym byliśmy sprawcą, to ubezpieczyciel, obliczając składkę oc na motocykl również weźmie to pod uwagę. Będzie to miało niekorzystny finał pod względem finansowym.

Brak OC motocykla, czyli co grozi właścicielowi motocykla?

Bez względu na okoliczności nie można zrezygnować z zakupu ubezpieczenia OC. Obowiązek objęcia pojazdu ubezpieczeniem OC dotyczy każdego bez wyjątku. Warto mieć na uwadze, że brak polisy może okazać się większym obciążeniem, niż normalne opłacenie składki. Konsekwencją jest bowiem kara pieniężna. Jej wysokość jest uwarunkowana od płacy minimalnej obowiązującej w danym roku. Opłata karna za motor, to jedna trzecia wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo na wysokość kary wpływa rodzaj podjazdu, którego ona dotyczy. Maksymalnie kwota ta nie powinna przekroczyć tysiąca złotych. Trzeba również pamiętać, że w tym wypadku czas działa na naszą niekorzyść. Jeśli spóźnimy się z opłaceniem składek powyżej czterech dni, a nie dłużej, niż czternaście dni od wymaganego terminu, to jesteśmy zobowiązani do opłaty 50 % wartości nałożonej kary.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły