kwiecień 21, 2024
Artykuły

Kaski motocyklowe – jaki wybrać?

Jazda na motocyklu wymaga odpowiedniego przygotowania i zakupu potrzebnych akcesoriów. To nie tylko komfortowe ubranie, ale również buty i kask, który ochroni głowę i zagwarantuje bezpieczeństwo. Jakie są rodzaje kasków motocyklowych i jaki najlepiej wybrać? O tym napiszemy w naszym artykule.

Kaski motocyklowe – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów kasków motocyklowych, to:

  • integralne – jedne z najpopularniejszych rodzajów kasków motocyklowych. Uważane są za bezpieczne, a wszystko przez wzgląd na konstrukcję i sztywną wyściółkę. Dodatkowo posiadają dobrą wentylację, zapobiegając wnikaniu kurzu i pyłu.
  • szczękowe – kaski te posiadają podobną konstrukcję do integralnych, jednak część szczękowa umożliwia odchylenie do tyłu. Co istotne, kaski szczękowe są cięższe od integralnych i nie gwarantują dobrego tłumienia hałasów. Polecany są na lato i ciepłe dni, a także jazdę po mieście, wszystko przez wzgląd na brak konieczności jego ciągłego zdejmowania.
  • otwarte – kaski te przeznaczone są do motocykli, które nie są w stanie jeździć dużą prędkością. Związane jest to z niewielką ochroną, jedynie czoła, uszu, skroni i części potylicznej głowy.
  • modułowe – ten rodzaj kasków to niezwykle bezpieczne rozwiązanie. Świetnie tłumią hałas, a także umożliwiają odczepienie szczęki lub jej odchylenie.
  • off-road – to wysoka ochrona i bezpieczeństwo, a także wentylacja. Idealnie chronią przed kurzem i błotem, a także zapobiegają jego zsuwaniu się z głowy.

Dobry kask obowiązkowym elementem wyposażenia motocyklisty

Według przepisów Kodeksu drogowego, każda osoba poruszająca się jednośladem powinna posiadać odpowiednie wyposażenie, szczególnie kask. Złamanie tego przepisu grozi mandatem i punktami karnymi. Pamiętajmy, że to również ważne dla bezpieczeństwa motocyklisty, który powinien zabezpieczyć głowę i ciało przed ewentualnym uszkodzeniem. Planując zakup kasku, warto pomyśleć jaki rodzaj najlepiej odpowie naszym potrzebom. Czy będzie to integralny, szczękowy, otwarty, modułowy czy off-road. Wybór jest ogromny, dlatego każdy znajdzie idealny produkt dopasowany do własnych potrzeb. Planując zakup, pamiętajmy, aby kaski motocyklowe gwarantowały bezpieczeństwo i wygodę. Najlepiej, aby był on dobrany do stylu i rodzaju jazdy. Ważne jest również, aby jego rozmiar był odpowiedni. Oczywiście może zdarzyć się tak, że przez pierwsze dni kask będzie powodował dyskomfort. Związane jest to z koniecznością jego dopasowania do kształtu głowy, czyli ułożenia się wyściółki.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły