luty 21, 2024
Artykuły

Jak odłączyć i podłączyć akumulator w samochodzie?

Odłączanie oraz podłączanie akumulatora wymaga wiedzy, a wszystko po to, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo. Wymiana akumulatora, z pozoru skomplikowana może okazać się naprawdę prosta, ale tylko wtedy, kiedy będzie się postępować według odpowiedniej instrukcji. Tylko wtedy można mieć pewność maksymalnego bezpieczeństwa. Jak powinno wyglądać podłączanie i odłączanie akumulatora oraz jak robić to prawidłowo? O tym będzie nasz artykuł.

Odłączanie akumulatora – jak powinno wyglądać?

Odłączanie akumulatora jest często konieczne w celu jego wymiany czy ładowania. Czynność tę można wykonać samodzielnie w domu, jednak należy zachować ostrożność. Odłączanie akumulatora powinno odbywać się na wyłączonym i przestudzonym silniku, a wszystko po to, aby uniknąć poparzenia. Na początek należy wyłączyć odbiorniki prądu (żarówki, światła), podnieść maskę i rozpocząć odłączanie. Warto pamiętać, że na początku odłączeniu podlega zawsze biegun ujemny, dopiero później biegun dodatni. Odwrotna kolejność może skutkować pojawieniem się iskier bądź grozić eksplozją akumulatora. Pamiętajmy, że zawsze należy zachować ostrożność.

Podłączanie akumulatora – jak przeprowadzić tę czynność?

Podłączenie akumulatora odbywa się zawsze w odwrotnej kolejności niż odłączanie. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności ważne jest, aby zadbać o dokładne oczyszczenie podstawy akumulatora i klem. Nadmierne zanieczyszczenie może przyczyniać się do spadku efektywności działania akumulatora, a wszystko przez nieodpowiednie połączenie akumulatora z instalacją elektryczną. Mając okazję, należy zadbać o dokładne oczyszczenie przy użyciu wody. Pamiętajmy, że po czyszczeniu klem trzeba dokładnie je wysuszyć. Podłączanie zaczynamy od bieguna dodatniego, a następnie podłączamy biegun ujemny. Po przyłączeniu biegunów można włączyć odbiorniki prądu, sprawdzając poprawność jego działania. Pamiętajmy, że jest to czynność prosta jednak tak, jak przy odpinaniu można się pomylić, dlatego warto jest być uważnym i skupić się na wykonywaniu czynności.

Wyjmowanie akumulatora – w jakim celu?

Wiele osób może zastanawiać się, po co wyjmuje się akumulator z samochodu. Najprostszą odpowiedzią jest konieczność wymiany starego akumulatora na nowy, jednak istnieją sytuacje, w których wystarczy go jedynie naładować. Do tego wystarczy prostownik (ładowarka do akumulatorów), dzięki któremu można dokonać ładowania akumulatora. Warto wiedzieć, że akumulator może rozładować się z wielu powodów, najczęściej dzieje się to zimą przez niskie temperatury. Czasem jednak wystarczy niewiele. Akumulator może rozładować się przez niewyłączone światła, zabrudzenie, awaria alternatora czy nieprawidłowe mocowanie urządzenia. Warto pamiętać, że żywotność akumulatorów to około 5 lat, najczęściej zależy jednak od jakości zakupionego urządzenia, modelu i eksploatacji. Co ważne, dobrze jest pamiętać o odpowiedniej eksploatacji akumulatora, dzięki której jego żywotność można znacznie przedłużyć.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły