październik 6, 2022
Artykuły Dziewczyny

Rzeczoznawca samochodowy – zakres usług i cennik za poszczególną usługę

Wszyscy z nas, którzy posiadają samochód wiedzą, że nie jest on tylko wygodą. Bardzo często auto staje się problemem, gdy coś ulegnie awarii, będziemy brali udział w wypadku, bądź postanowimy wymienić starszy model na nowszy. W takim wypadku nierzadko zdarza się nam polegać na innych ludziach, którzy będą mieli naprawić nasz pojazd, albo zwyczajnie go wycenić. Wtedy powinniśmy udać się do specjalisty, który będzie wiedział jak nam pomóc, i nie będzie chciał nas oszukać. W tym tekście poznamy rzeczoznawcę, jego obowiązki, a także to na co możemy liczyć z jego strony.

Zacznijmy od tego, czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?

Głównym zadaniem rzeczoznawcy jest wycena samochodu podczas sprzedaży. Podczas takiej wyceny sprawdza on, wszystkie te cechy pojazdu, które mogą zaniżyć lub zawyżyć cenę. Rzeczoznawca dokładnie ogląda samochód, po czym obiektywnie podaje kwotę, za którą możemy sprzedać samochód.
Taki człowiek swoją funkcję spełnia także podczas wyceny napraw. Jeśli uważamy, że pracownicy warsztatu zawyżyli koszty naprawy, możemy to skonsultować właśnie z rzeczoznawcą. Ten z kolei ustali, która strona sporu ma rację. Rzeczoznawca może także pomóc, wtedy kiedy warsztat samochodowy nie będzie w stanie nam wstępnie wyliczyć poniesionych kosztów.
Ponadto z usług rzeczoznawcy korzystają firmy ubezpieczeniowe. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi, kiedy nasz pojazd bierze udział w wypadku. Tutaj rzeczoznawca ma za zadanie sporządzić kosztorys napraw, w którym nakreśli wszelkie koszty przez nas poniesione. Na podstawie takiego dokumentu ubezpieczyciel będzie wiedział, w jakiej kwocie wypłacić odszkodowanie.

Kto korzysta z usług rzeczoznawcy?

Oprócz wymienionych wyżej firm ubezpieczeniowych, warsztatów czy nas samych, to z usług rzeczoznawcy korzystają handlarze samochodami używanymi, komisy, czy skupy aut powypadkowych.
Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy rzeczoznawcy, kiedy uznamy, że nasz ubezpieczyciel zaniżył wartość odszkodowania po wypadku.

Cennik usług

Tak naprawdę cena każdej usługi zależna jest od ilości zadań wykonanych przez rzeczoznawcę. Ponadto to koszty mogą się różnić w zależności od tego, w jak dużej miejscowości zostaje wykonana dana usługa. Najczęściej jednak wycena samochodu osobowego czy szkód wyrządzonych w czasie wypadku nie przekraczają 500 zł. Warto jednak nadmienić, że do każdego pojazdu rzeczoznawca podchodzi indywidualnie, więc ceny mogą znacznie się wahać.
Jednakże warto skorzystać z pomocy fachowca, który w większości przypadków sporządza kosztorys, który pomoże nam uzyskać większą kwotę z odszkodowania. Tego typu przedsiębiorstwa bardzo często bazują na niewiedzy klientów i działają na ich niekorzyść, dlatego pomoc rzeczoznawcy może okazać się dla nas niezbędna.

Więcej informacji o pracy i cenniku rzeczoznawcy samochodowego uzyskasz pod tym adresem URL.

5/5 - (1 vote)

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły