wrzesień 29, 2023
Aktualności

Wymiana opon – koszty


Wymiana opon to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Opony zimowe i letnie różnią się elastycznością, wynikającą z rodzaju mieszanki gum, z jakiej zostały wykonane. Koszt usługi zależy od rodzaju samochodu i felg, a także od średnicy kół.

Dlaczego wymiana opon na zimowe to konieczność?

Wymiana opon to kwestia komfortu jazdy oraz oszczędności. Niezmienione na wiosnę zimowe opony zużywają się znacznie szybciej niż w chłodne dni. Konieczność zmiany wiąże się przede wszystkim z bezpieczeństwem. Letnie i zimowe opony zostały wykonane z innej mieszanki gumy. Te przeznaczone na mrozy są zdecydowanie bardziej elastyczne, co znacznie zwiększa ich przyczepność. Inna jest także struktura bieżnika, kształt i kierunek jego elementów, a także gęstość nacięć. Bieżnik zimowej opony odciska się na śniegu, co sprawia, że koła zdecydowanie mniej ślizgają się po nawierzchni. Dzieje się tak, ponieważ guma zazębia się ze pokrywą śniegową. Z kolei giętkość gumy ułatwia odprowadzanie wody spod czoła bieżnika. Przyspiesza też usuwanie błota pośniegowego z kanałów opony. To dodatkowo poprawia stabilność i bezpieczeństwo jazdy samochodem po drogach o niewielkiej przyczepności. Zwiększa też pewność jazdy w trakcie gwałtownego hamowania oraz pokonywania ostrych zakrętów i skraca drogę hamowania. Dobry czas na wymianę opon jest wtedy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia jest niższa niż 7 stopni Celsjusza. Pojawia się wtedy duże prawdopodobieństwo przymrozków w nocy oraz opadów deszczu ze śniegiem lub śniegu. Jeśli koszt wymiany opon przekracza domowy budżet, można skorzystać np. z szybkiej pożyczki. Dostanie ją osoba w wieku 19-73 lata, która jest aktualnie zatrudniona. Instytucje pozabankowe oferują chwilówki już od 200 zł, co jest idealną kwotą akurat na wymianę opon. Czas na spłatę waha się od 15 do 30 dni dla nowych klientów i 45 dni dla osób korzystających już z usług danej firmy. Wiele pożyczek jest darmowych. Koszt wymiany opon jest zależny od rodzaju samochodu i felg i średnicy kół. Mniej zapłacą właściciele aut osobowych z felgami stalowymi, a nieco więcej – posiadacze vanów, terenówek oraz SUV-ów z felgami aluminiowymi. Im mniejsza średnica kół, tym mniejszy wydatek.

Ile kosztuje wymiana opon w samochodzie osobowym?

Koszt wymiany opon w samochodzie osobowym ze stalowymi felgami to:

  • około 39-69 zł w przypadku kół o średnicy 12-13 cali;
  • około 50 zł, jeśli chodzi o koła o średnicy 14-16 cali;
  • 60-75 zł w przypadku 17-18 calowych kół.

Felgi aluminiowe wiążą się z wydatkiem około 50-90 zł przy kołach o średnicy 12-13 cali i 60 zł za koła 14-16 calowe. Natomiast koła o średnicy 17-18 cali to koszt około 80-120 zł. W cenę wliczona jest wymiana 4 opon oraz wyważenie kół.

Wymiana opon w SUV-ach, autach terenowych i w vanach – koszty

Z kolei wymiana opon w SUV-ach, samochodach terenowych i vanach kosztuje około 60-100 zł w przypadku kół o średnicy 14-16 cali i stalowych felgach. 17-20 calowe koła wiążą się z wydatkiem 80-120 zł. Jeśli chodzi o koła z felgami aluminiowymi, trzeba wydać 80-105 zł przy 14-16 calowych kołach. 17-20 calowe koła to wydatek rzędu 100-140 zł. W sytuacji, gdy felgi aluminiowe są wyważane na ciężarkach nabijanych na rant (czyli tak jak felgi stalowe), cena jest identyczna jak za wymianę opon z kołami o stalowych felgach. Taka sytuacja to niestety rzadkość.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły