styczeń 27, 2023
Aktualności

Zniżki na ubezpieczenie OC – komu przysługują?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) pojazdów mechanicznych należy odnawiać co roku – jest to podstawowy obowiązek każdego kierowcy, posiadającego swój samochód. Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu różnych czynników, w tym m.in. od marki i roku produkcji pojazdu mechanicznego, liczby przejechanych kilometrów, wieku kierowcy, a także jego historii jazdy.

Ubezpieczenie OC jest umową zawieraną pomiędzy właścicielem pojazdu mechanicznego a towarzystwem ubezpieczeniowym. Tego typu polisa zapewnia ochronę w przypadku wyrządzenia szkody innemu uczestnikowi ruchu drogowego przez osobę ubezpieczoną.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia OC?

Koszt ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego – różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi firmami mogą wynosić nawet kilkaset zł. Duży wpływ na koszt takiej polisy ma również miejsce zamieszkania. Na najtańsze OC mogą liczyć kierowcy z dużym doświadczeniem za kółkiem, którzy wykazują się bezszkodową jazdą. Nie bez znaczenia jest również marka i rok produkcji samochodu – na niższą składkę OC mogą liczyć właściciele kilkuletnich pojazdów z małą pojemnością silnika.

Zniżki na ubezpieczenie OC za bezszkodową jazdę

Największy wpływ na wysokość składki OC mają zniżki za bezszkodową jazdę, które uzależnione przede wszystkim od doświadczenia kierowcy, a także oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. W niektórych firmach za każdy rok bezszkodowej jazdy naliczane jest 10% zniżek – maksymalnie można liczyć na 60% zniżek, które można otrzymać dopiero po trzech bezszkodowych latach.

Osoby, które mają przerwę w ubezpieczeniu OC, wynikającą np. z konieczności sprzedaży samochodu, również mogą liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Wysokość zniżek uzależniona jest głównie od przelicznika danego towarzystwa ubezpieczeniowego – niektóre zabierają 10% zniżek za każdy rok przerwy (maksymalnie można mieć 7 lat przerwy w ubezpieczeniu OC).

Utrata zniżek na ubezpieczenie OC

 Wśród najczęstszych przyczyn utraty zniżek na ubezpieczenie OC można wymienić:

  • spowodowanie szkody – w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego można stracić od 5% do 30% zniżek,
  • spowodowanie szkody przez osobę niebędącą właścicielem ubezpieczonego pojazdu mechanicznego,
  • spowodowanie szkody przez właściciela polisy innym pojazdem mechanicznym,
  • przerwa w ubezpieczeniu – po 7 latach właściciel polisy traci prawo do zniżek.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Online Ekspert says:

    Dobrze jest też przy okazji ubezpieczenia auta pomyśleć o NNW, które chroni kierowców i pasażerów przed konsekwencjami wypadków drogowych. Co ważne, polisa działa nie tylko w Polsce, ale także za granicą i to na obszarze znacznie szerszym niż terytorium Unii Europejskiej. W praktyce działa to w ten sposób, że uszczerbek na zdrowiu powstały w wskutek udziału w wypadku pozwala ubiegać się u ubezpieczyciela o odszkodowanie. Jego wysokość uzależniona jest od sumy ubezpieczenia wybranej w trakcie zakupu przez właściciela polisy, np. w Compensie może to być nawet 100 tys. zł na kierowcę i każdego z jego pasażerów.

Komentarz są wyłączone.