grudzień 5, 2022
Aktualności

Wyciągarka samochodowa – wszystko, co powinno się o niej wiedzieć

Wyciągarka samochodowa jest nieodłącznym elementem wyposażenia samochodu terenowego. Urządzenie to montowane jest w przedniej części pojazdu i służy do wyciągnięcia pojazdu z niestabilnego podłoża. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, dokonując zakupu i czym się kierować, aby wybrać odpowiednią wyciągarkę dla swoich potrzeb? Sprawdziliśmy!

Co to jest?

Głównym zadaniem wyciągarki samochodowej jest wyciągnięcie pojazdu z niestabilnego podłoża, np. błota, śniegu, czy piasku. Urządzenie to wykorzystuje się również przy mocno nachylonej płaszczyźnie terenu. Choć wydaje się zupełnie niepozorne, w rzeczywistości może wyciągnąć pojazd (i kierowcę) z nie lada tarapatów. Przydaje się w szczególności wtedy, gdy auto przypadkiem ugrzęźnie w błotnistej kałuży. Nie mając w samochodzie wyciągarki, w takiej sytuacji pozostawałoby jedynie wezwanie pomocy. Dysponując tym przydatnym urządzeniem, z powodzeniem można poradzić sobie samemu.

Uciąg

Maksymalny uciąg to jeden z najważniejszych parametrów użytkowych wyciągarki samochodowej. Wbrew pozorom nie oznacza to, że powinien być możliwie jak największy. Ważne, by był dostosowany do masy konkretnego auta. Przyjmuje się, że powinien wynosić 1,5 raza dopuszczalnej całkowitej masy pojazdu. Dlaczego? Ponieważ może się zdarzyć sytuacja, że wyciągany z błota samochód będzie maksymalnie obciążony. Lepiej więc być na taką ewentualność przygotowanym i posiadać w samochodzie odpowiednią wyciągarkę. Wiele modeli o zróżnicowanych parametrach, w tym także uciągu, znaleźć można m.in. w sklepie www.dragonwinch.com.

Moc

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę dokonując zakupu wyciągarki samochodowej jest jej moc. Większości użytkowników w zupełności wystarczy moc na poziomie 5-10 km. Warto jednak dokładnie przemyśleć, do czego urządzenie będzie wykorzystywane i dostosować ten parametr do przyszłych zadań, z którymi przyjdzie mu się mierzyć.

Jakość

Wyciągarka samochodowa to inwestycja na lata i zwykle oczekuje się od niej nie tylko skuteczności i łatwości montażu, ale także dużej odporności na uszkodzenia i bezawaryjnego działania. Z tego względu warto wybrać model wykonany z wysokiej jakości materiałów, od renomowanego producenta. Należy również upewnić się, że na zakupiony sprzęt przysługuje gwarancja producenta. Zwykle jej okres wynosi 2 lata.

Łatwość montażu

Od sposobu montażu wyciągarki zależeć będzie komfort jej późniejszego stosowania. Można zdecydować się na model zintegrowany oraz taki, który posiada oddzielną puszkę sterującą. Montaż tej pierwszej będzie zdecydowanie prostszy – wystarczy zamontować urządzenie w przewidzianym do tego miejscu w aucie. Nieco trudniejszy będzie montaż wyciągarki z oddzielną puszką sterującą. Ta jednak umożliwi montaż sterowania w dowolnym miejscu.

Co jeszcze?

Wybór odpowiedniej wyciągarki to niełatwe zadanie, jeśli jednak poświęci mu się odrobinę czasu i uwagi, zakupione urządzenie okaże się trafioną, w pełni satysfakcjonującą inwestycją. W podjęciu decyzji mogą pomóc informacje zawarte tutaj.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły