lipiec 24, 2024
Aktualności Ciekawostki

Wymiana opon – jak rozpoznać zużycie opony?

opony

Zbliża się zima, czyli czas utrudnionego korzystania z wszelkiego rodzaju dróg oraz okres niskich temperatur, które często wpływają negatywnie na stan samochodu. Już teraz warto przejrzeć swój pojazd, sprawdzić zużycie jego poszczególnych części oraz zaopatrzyć się w opony zimowe, dzięki którym ta często nielubiana pora roku nie będzie straszna ani niebezpieczna.

Właściwe opony zwiększają bezpieczeństwo na drodze
Opony zimowe są tak zaprojektowane, by ułatwiały poruszanie się po drogach pokrytych śniegiem czy lodem – dzięki nim minimalizowane jest ryzyko poślizgu, wzrasta też komfort jazdy i skraca się droga hamowania. O wiele łatwiej jest też rozpoczynać jazdę, co w niektórych przypadkach na oponach letnich bywa niewykonalne (po zatrzymaniu się na mocno oblodzonej nawierzchni w letnim ogumieniu, ponowne włączenie się do ruchu wymaga nie lada wysiłku). Wymiana opon powinna zostać wykonana odpowiednio wcześnie, z uwagi na to, że w naszej strefie klimatycznej poranne przymrozki bądź opady deszczu ze śniegiem zdarzają się już na przełomie września i października.

Specyfika opony zimowej
Opony zimowe różnią się od letnich wyglądem i funkcjonalnością. Czasem bywają dodatkowo wyposażone w łańcuchy śniegowe, a czasem charakteryzuje je tylko bardzo rozbudowany bieżnik, posiadający wiele rowków, lamelek itd. Pewne różnice w wyglądzie dotyczą też produktów przeznaczonych do różnych pojazdów, np. opony ciężarowe mają szczególnie funkcjonalnie zaprojektowane bieżniki, gdyż muszą gwarantować bezpieczeństwo samochodom o dużej wadze. Opony motocyklowe są odpowiednio mniejsze, ale ich bieżniki także mają mnóstwo nacięć – tutaj z kolei chodzi o dobre warunki podczas szybkiej i często brawurowej jazdy motocyklem.

Jak rozpoznać zużycie opony?
Montaż opon zimowych można wykonać samodzielnie lub w zajmujących się tym warsztatach. Trzeba jednak zwrócić uwagę zarówno na jakość samego produktu – opony samochodowe bywają bardziej lub mniej trwałe – jak i na to, czy wymiana ogumienia naprawdę poprawi sytuację. Niektóre modele, zwłaszcza gdy się je nieodpowiednio przechowuje, szybko tracą trwałość. Zużyta opona zimowa staje się mniej elastyczna i twarda oraz zacierają się nacięcia bieżnika. Nie można jednak sugerować się tylko stanem wizualnym – najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testu w odpowiednim miejscu. Warto więc stawiać na dobrych producentów i właściwe dobranie opon. Sprawdzonych informacji należy szukać w eksperckich źródłach. Firmy, takie jak np. Oponeo.pl, przygotowały szeroką ofertę nie tylko samych produktów, ale także bazę wyników testów opon zimowych czy przydatnych opinii użytkowników.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły