październik 25, 2021
Artykuły

5 producentów powłok ceramicznych

Powłoki ceramiczne to coraz popularniejszy sposób na zabezpieczenie lakieru samochodowego. Z jednej strony chronią karoserię przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej nadają jej szklistości, ułatwiają codzienną pielęgnację. A czy wiesz o tym, że w studiach auto detailingu nakładana jest ceramika różnych firm? Dlatego postanowiliśmy przedstawić kilka najpopularniejszych na polskim rynku producentów powłok ceramicznych do lakieru.

4nano

4nano to polski producent powłok ceramicznych i kosmetyków samochodowych, który na rynku działa od 2011 roku. W 2013 roku, jako jedna z pierwszych firm w Polsce, 4nano postanowiło wprowadzić nowy produkt, czyli ceramikę samochodową, która szybka okazała się strzałem w dziesiątkę.

Od tego czasu oferta firmy stale ewoluuje, a dziś dostępnych jest pięć różnych powłok ceramicznych. Dwie z nich to powłoki jednowarstwowe (4nano Quantum Lite oraz 4nano Camo), dostępne zarówno dla studiów auto detailingu, jak i dla klientów indywidualnych (w praktyce – możesz je kupić i samodzielnie nałożyć na lakier swojego auta, w czym pomogą Ci poradniki i instrukcje dostępne na stronie tego producenta).

4nano Opal & Quantum, 4nano Sapphire & Quantum oraz 4nano Rock & Quantum to dwuwarstwowe powłoki ceramiczne, które znajdują się wyłącznie w sprzedaży dla studiów auto detailingu. Ich aplikacja jest trudniejsza, ale za to czas ochrony dłuższy (do pięciu lat), a trwałość większa.

Ultracoat

4 lata po 4nano na rynku polskim pojawiła się firma Ultra Coat, która w swojej ofercie ma powłoki ceramiczne oraz kosmetyki samochodowe.

Zaczniemy od ciekawostki, czyli produktu Ceramic Breeze. To powłoka ceramiczna dedykowana dla właścicieli łodzi i jachtów. Odróżnia się tym, że jest dostosowana do żelkotu oraz pozostałych elementów narażonych na długotrwały kontakt z wodą.

A wracając już do tematyki samochodowej, to ochronę lakieru zapewnia Hydro HD o odporności do 12 miesięcy, One oraz Premium Bond HD, którego wytrzymałość według producenta wynosi do 100 000 km.

Opti-Coat

Powoli przechodzimy do producentów zagranicznych, i jednym z nich jest Opti-Coat, który na rynku pojawił się w 2004 roku. Firma została założona przez doktora chemii organicznej, więc pewnie nie zdziwi Cię informacja, że skład ceramiki samochodowej jest przez nią nieustannie udoskonalany. Największe zmiany zaszły w 2008 roku, kiedy to przedsiębiorstwo Opti-Coat postanowiło wprowadzić linię powłok polimerowych (obecnie jest to już standardem wśród większości firm, m.in. 4nano).

Powłoki ceramiczne Opti-Coat są dostępne w niektórych studiach auto detailingu.

Gyeon

Gyeon to koreański producent folii PPF, powłok ceramicznych oraz kosmetyków samochodowych. Dystrybucją jego produktów na naszym krajowym rynku zajmuje się Gyeon Polska.

W serii Gyeon Q2 znajdują się powłoki samochodowe przeznaczone zarówno dla entuzjastów, jak i specjalistów. Można je kupić w autoryzowanym sklepie lub zdecydować się na aplikację we współpracującym z Gyeon studiu auto detailingu.

Nanolex

Naszą ostatnią propozycją jest Nanolex, czyli niemiecki producent produktów do zabezpieczania i pielęgnacji samochodów, w tym powłok ceramicznych. Ich dystrybucją w Polsce zajmuje się firma Nanolex Poland.

Dostępne powłoki to m.in. Si3D oraz Si3D BC o trwałości do 2 lat, Si3D Matte przeznaczone do lakierów matowych (odróżniają się tym, że nie nadają efektu połysku), czy SiShield.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły