grudzień 8, 2022
Artykuły

Złomowanie pojazdu – co się dzieje z polisą OC?

Planujesz zezłomować swój samochód, ale masz jeszcze ubezpieczenie OC? Co dzieje się z polisą OC w przypadku złomowania auta? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Najlepszym sposobem na pozbycie się samochodu, który jest w bardzo złym stanie technicznym i nie opłaca się go sprzedawać, jest oczywiście zezłomowanie go. Pamiętaj jednak, by złomować auto tylko i wyłącznie w odpowiedniej stacji demontażu. Mowa tu o legalnych miejscach. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z wypowiedzeniem polisy OC oraz z jego wyrejestrowaniem.

Złomowanie pojazdu a polisa OC

Bezproblemowe wypowiedzenie polisy oraz wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe przy złomowaniu samochodu. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy korzystamy z legalnie działającej stacji demontażu. W innej sytuacji zarówno wypowiedzenie ubezpieczenia OC, jak i wyrejestrowanie auta może być nieco problematyczne. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie http://ocetka.pl/zlomowanie-auta-a-ubezpieczenie-oc/.

Aby wyrejestrować samochód, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Wzór znajdziesz między innymi na stronie GOV. Takie pismo powinno zawierać dane osobowe, adresowe, numer PESEL, nazwę rejestrującego organu, żądanie wyrejestrowania auta wraz z powodem, dane pojazdu oraz listę załączników. W przypadku danych pojazdu ważna jest marka, model, rok produkcji, numer silnika, numer VIN, także numer rejestracji oraz karty pojazdu. Pamiętaj, że pojazd może wyrejestrować tylko i wyłącznie właściciel. Każda kolejna osoba, będąca współwłaścicielem, także musi być obecna przy wyrejestrowaniu. Jest również pewna możliwość załatwienia tej sprawy za pośrednictwem pełnomocnika. Mowa tu o członku rodziny lub radcę prawnego.

Samochód wyrejestrowuje się w urzędzie miasta, dzielnicy (dotyczy Warszawy) lub w urzędzie starostwa powiatowego. Nie trzeba sprawy załatwiać osobiście – dziś można komplet dokumentów przesłać pocztą lub złożyć wniosek online. Składanie dokumentów przez Internet jest możliwa tylko w sytuacji, gdy urząd posiada elektroniczną pocztę. W przypadku ubezpieczenia OC sprawa wygląda następująco. Każdy kierowca ma prawo odebrać część składek, które nie zostały wykorzystane. Umowa polisy OC jest rozwiązywana w momencie, gdy nasz pojazd zostaje wyrejestrowany. Aby odzyskać pieniądze, należy zwrócić się do ubezpieczyciela z informacją o wyrejestrowanym pojeździe. Możesz przekazać tę informację telefonicznie, przez pocztę elektroniczną lub konto klienta, jeśli do takowego masz dostęp. Przyjmowane jest także odpowiednie pismo, które musi zawierać między innymi dane osobowe, wraz z adresem i numerem PESEL, numer polisy, dane dot. pojazdu, dane ubezpieczyciela, a także informacja o wyrejestrowaniu samochodu wraz z datą decyzji. W piśmie tego rodzaju podaje się także numer rachunku bankowego, na który ubezpieczyciel przekaże niewykorzystaną składkę.
Więcej informacji na temat złomowania samochodu przy ważnym OC, jak i ogólnie o ubezpieczeniach aut znajdziesz na stronie http://ocetka.pl/.

Złomowanie auta – czy potrzebne jest wyrejestrowanie pojazdu?

Zastanawiasz się, czy samochód należy wyrejestrować przed złomowaniem? Otóż nie. Pojazd trzeba wyrejestrować w ciągu 30 dni od złomowania. Demontaż jest jednym z czynników, który pozwala na bezproblemowe wyrejestrowanie samochodu. Jeśli w celu wyrejestrowania udasz się do urzędu osobiście, pamiętaj, by zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, potwierdzenie polisy OC, tablice rejestracyjne oraz zaświadczenie wystawione przez legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów. Należy mieć przy sobie także dowód osobisty.

Czy możliwe jest złomowanie niekompletnego pojazdu?

Planujesz zezłomować auto, któremu brakuje na przykład silnika? Każda stacja demontażu umożliwia zezłomowanie samochodu zarówno w całości, jak i pojazdu niekompletnego. Wielu zainteresowanych korzysta z tej drugiej możliwości, wymontowując sprawne elementy, w celu ich dalszej sprzedaży. Oczywiście, że taka sytuacja jest bardzo opłacalna finansowo. W przypadku złomowania niekompletnego pojazdu jest jednak pewne ograniczenie. Otóż każdy brakujący kilogram naliczony przez stację demontażu jest dodatkowo liczony. Bierze się pod uwagę masę pojazdu podaną w dowodzie rejestracyjnym i od niej odejmuje się masę samochodu po wyjęciu przez nas części. Z reguły cena za brakujące kilogramy nie jest wielka. Wynosi około kilkudziesięciu groszy – maksymalnie złotówkę. Jak widać złomowanie samochodu wcale nie musi być skomplikowane, a obowiązki po stronie właściciela pojazdu są na tyle łatwe do spełnienia, że nie trzeba się obawiać kasacji samochodu. Dodatkowo dzięki powyższym wskazówkom będziesz mógł sprawnie załatwić wyrejestrowanie pojazdu.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły