Ubezpieczenie cargo – co to jest i na czym polega?
Często zlecasz przewóz różnego rodzaju towarów, korzystając z transportu drogowego, lotniczego, kolejowego lub morskiego? Jeśli tak, to koniecznie powinieneś pomyśleć o dodatkowej ochronie tych ładunków – zakupie polisy cargo. Sprawdź już teraz, czym jest oraz na czym polega!
Spis treści
- 1 Czym jest ubezpieczenie cargo?
- 2 Jaki jest zakres ochrony w ramach ubezpieczenia cargo?
- 3 Co można ubezpieczać w ramach polisy cargo?
- 4 Czynniki powodujące szkody towaru – co obejmuje polisa cargo?
- 5 Ubezpieczenie cargo – dlaczego warto je wykupić?
- 6 Zanim kupisz ubezpieczenie cargo, zapoznaj się z jego warunkami!
- 7 Znajdź tanie i dopasowane do potrzeb ubezpieczenie cargo
Czym jest ubezpieczenie cargo?
Ubezpieczenie CARGO to nic innego, jak dodatkowa ochrona przewożonego ładunku. Niezależnie od tego, jaką drogą realizowany jest transport, jeśli w jego trakcie towar ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu lub zostanie skradziony, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Co warte podkreślenia, ubezpieczenie to jest dedykowane nie tylko klientom firm transportowych, którzy chcą zabezpieczać własne rzeczy. Mogą z niego korzystać także przewoźnicy.
Jaki jest zakres ochrony w ramach ubezpieczenia cargo?
Podstawowy zakres ochrony w ubezpieczeniu cargo jest w zasadzie zawsze taki sam, niezależnie od tego, z jakiej oferty skorzystasz. Możesz liczyć na odszkodowanie w każdym przypadku, gdy ubezpieczony ładunek zostanie uszkodzony, zniszczony lub utracony w czasie transportu. Dotyczy to zarówno okresu samego przewozu, jak i załadunku czy rozładunku.
Co można ubezpieczać w ramach polisy cargo?
Co do zasady, polisą cargo może być objęty praktycznie każdy ładunek. Wyjątkiem są przewozy pieniędzy, transporty żywego inwentarza, dzieł sztuki i innych bardzo kosztownych lub wyjątkowo niebezpiecznych towarów, jak materiały wybuchowe.
Pamiętaj, że zależnie od sytuacji, tzw. okres obowiązywania ubezpieczenia cargo może być odmienny. Gdy ubezpieczasz towar i zlecasz jego przewóz, czas ochrony liczy się od momentu jego przyjęcia, aż do zdania. Z kolei zajmując się transportem na własną rękę, polisa działa od zakończenia załadunku do momentu rozpoczęcia rozładunku.
Czynniki powodujące szkody towaru – co obejmuje polisa cargo?
Przede wszystkim ubezpieczenie cargo obejmuje te sytuacje, w których do uszkodzenia towaru dojdzie w wyniku kolizji lub wypadku. Może to być więc zdarzenie drogowe, morskie, kolejowe czy lotnicze. Do tego dochodzi odszkodowanie po stratach wynikających np. z kradzieży ładunku.
Oprócz powyższych dochodzą jeszcze szkody powstałe w efekcie:
- klęsk żywiołowych, czyli np. pożary, powodzie, silne wiatry czy trzęsienia ziemi,
- napadów rabunkowych,
- działalności wandali.
Ubezpieczenie cargo – dlaczego warto je wykupić?
Jeśli często korzystasz z usług transportowych, zapewne masz świadomość istnienia OCP, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Jego zakres w dużej mierze jest zbieżny z cargo. W związku z tym zastanawiasz się, po co kupować drugą polisę?
Po pierwsze OCP obejmuje w zasadzie wyłącznie szkody będące następstwem różnych wypadków. Jeśli przyczyni się do nich np. klęska żywiołowa lub dojdzie do kradzieży, o odszkodowaniu możesz zapomnieć. Co gorsza, odszkodowanie z tej polisy w wielu przypadkach nie pokrywa wszystkich strat. Wylicza się je bowiem nie na podstawie faktycznej wartości ładunku, ale jego wagi.
Ubezpieczenie cargo ma więc o wiele szerszy zakres ochrony. Do tego rekompensaty finansowe są zgodne ze stratą, jaka pojawiła się w związku z uszkodzeniem towaru. Przy tym wszystkim polisy tego typu są stosunkowo tanie i warto się nimi zainteresować, szczególnie w przypadku bardziej wartościowych ładunków.
Zanim kupisz ubezpieczenie cargo, zapoznaj się z jego warunkami!
Musisz mieć świadomość tego, że choć zakres ochrony w ramach polisy cargo jest dość szeroki, tak są sytuacje, których wystąpienie może wiązać się z brakiem odszkodowania. Ubezpieczyciele wyłączają bowiem się z odpowiedzialności za niektóre zdarzenia. Są to kwestie bardzo indywidualne, a więc musisz zapoznać się dokładnie z umową, zanim ją podpiszesz.
W zdecydowanej większości przypadków chodzi o zdarzenia, które są traktowane przez firmy ubezpieczeniowe jako swego rodzaju zaniedbania. W efekcie ubezpieczenie cargo może nie obejmować np. szkód powstałych w wyniku:
- nieprawidłowego zabezpieczenia towaru na czas transportu,
- nieprzestrzegania przepisów drogowych,
- wypadku, gdy kierowca ciężarówki był pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
- ataku terrorystycznego, zamieszek w kraju czy wybuchu wojny.
Znajdź tanie i dopasowane do potrzeb ubezpieczenie cargo
Jeśli chcesz znaleźć niedrogie i dopasowane do potrzeb ubezpieczenie cargo, już dziś skorzystaj ze wsparcia specjalistów na stronie https://ubezpieczamy24.com. Otrzymasz zestawienie ofert od firm ubezpieczeniowych, porównasz koszty oraz warunki i skorzystasz z najlepszej opcji ochrony ładunku w transporcie!