listopad 22, 2024
Artykuły

Cechy najlepszych alkomatów samochodowych

Alkomat to urządzenie przydatne dla każdego kierowcy, któremu zdarza się spożywać alkohol. Powinno znaleźć się także w firmie, która zatrudnia kierowców lub zajmuje się organizacją albo ochroną imprez masowych. Co powinno wyróżniać wysokiej klasy alkomat?

Jakie alkomaty można kupić w sklepach?

Obecnie na rynku najłatwiej kupić dwa rodzaje alkomatów – elektrochemiczne oraz półprzewodnikowe. Te pierwsze są znacznie bardziej precyzyjne, a co najważniejsze, nie są podatne na oddziaływanie innych substancji znajdujących się w pożywieniu lub dymie papierosowym. Wadą tych modeli jest ich wysoka cena. Alkomatów z czujnikiem elektrochemicznym używa m.in. Policja podczas rutynowych kontroli.

Modele półprzewodnikowe są znacznie tańsze niż ich elektrochemiczne odpowiedniki, ale nie jest to obojętne. Przede wszystkim technologia jest mniej dokładna i sprawdza się głównie podczas sporadycznych kontroli i tam, gdzie nie ma ryzyka jedynie nieznacznego przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia alkoholu. Odczyt w tym przypadku może być łatwo zaburzony przez spożycie np. mocnej herbaty na krótko przed badaniem.

Dobry alkomat, czyli jaki?

Poszczególne modele alkomatów różnią się między sobą wieloma różnymi parametrami, dlatego przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę oraz przejrzeć ranking alkomatów.

Z pewnością najlepsze alkomaty wyróżniają się bardzo wysoką czułością sensora. Wysokiej klasy urządzenia z sensorem elektrochemicznym kontrolują stężenie alkoholu z dokładnością do tysiącznych części promila, co w zasadzie wyklucza możliwość nieprecyzyjnego pomiaru.

Wielu kierowców trzyma alkomat w schowku samochodu. W takim przypadku opłaca się zainwestować w model z wbudowanym czujnikiem temperatury, a także obudowę odporną na przypadkowe zalanie. Dzięki temu urządzenie dobrze zniesie zmienne warunki atmosferyczne (zwłaszcza jesienią i zimą).

Przydatną funkcją jest możliwość zapisu wielu pomiarów oraz przeniesienie ich do komputera za pomocą oprogramowania. To szczególnie istotne np. w dużej firmie, gdzie badanych jest wielu pracowników, a wyniki badań są archiwizowane. Najlepsze modele współpracują z drukarkami poprzez interface Bluetooth.

Najlepszy alkomat do profesjonalnego użytku

Alkomat, który będzie intensywnie eksploatowany, powinien działać w technologii przesiewowej. Oznacza to, że jest bezkontaktowy (nie potrzebuje ustnika) i pozwala na wykonanie dużej ilości badań w krótkim czasie. Przykładem takiego alkomatu jest alkomat Iblow. Warto także zwrócić uwagę na ilość badań możliwych do przeprowadzenia na jednym komplecie baterii. W przypadki alkomatów policyjnych będzie to nawet kilka tysięcy pomiarów.

Służby korzystające z alkomatów mogą również potrzebować funkcjonowania urządzenia w dwóch trybach – aktywnym i pasywnym. Pierwszy to standardowa praca alkomatu. Tryb pasywny jest używany, kiedy osoba badana jest np. nieprzytomna i nie ma możliwości oddania próbki powietrza do badań.

Kalibracja alkomatów – jak często trzeba ją przeprowadzać?

Okresowa kalibracja alkomatu jest niezbędna, aby jego czujnik działał poprawnie. Nie da się jej przeprowadzić w domowych warunkach, ponieważ niezbędny jest dostęp do profesjonalnego oprogramowania oraz próbek kalibracyjnych. Każde urządzenie kupione w sklepie powinno być już wstępnie dostrojone przez producenta i gotowe do użytku. Wiele firm oferuje darmowe kalibracje przez określony czas (np. 6 lub 12 miesięcy po dacie zakupu).

Niskiej jakości alkomaty półprzewodnikowe wymagają kalibracji co kilkaset pomiarów (w krańcowych przypadkach nawet co kilkadziesiąt). W modelach profesjonalnych regulację urządzenia można zlecić nawet co kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy testów, ale nie rzadziej niż raz do roku.

To, który alkomat wybrać, zależy od zapotrzebowania użytkownika. Sprzęt, który przez większą część roku i tak będzie leżał w szufladzie lub schowku samochodu, nie musi być ponadprzeciętnie dokładny. Podobnie nie ma sensu kupowania drogiego urządzenia, które będzie używane zaledwie kilka razy w roku, ponieważ kalibrację i tak trzeba będzie zlecić.

Inaczej wygląda kwestia alkomatów używanych np. w firmach transportowych. W tym przypadku zdecydowanie warto dopłacić za precyzyjny pomiar i większą wytrzymałość tak urządzenia, jak i samego sensora.

Dobrze dobrany alkomat zwiększa bezpieczeństwo kierowcy, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły