styczeń 27, 2023

Ariel Atom

Ariel Atom – to jest najmocniejsze auto w Polsce. Nie ma Porsche GT3, nie ma Ferrari, nie ma Lamborghini Murcielago, wszystkich zostawiam z tyłu. Oni po prostu nie istnieją – mówi Jerzy Dziewulski, kiedyś antyterrorysta i poseł, a dziś amator jazdy w pozycji półleżącej.
Jestem szybszy od każdego motocykla. Pierwszy zakręt i każdy znika za mną.

– Naprawdę wyciągnął z tego auta, ile się dało. Zeszliśmy z ciężarem dużo poniżej normy i auto waży ledwie 410 kilogramów. Ale nic dziwnego, wszystko jest przemyślane, na przykład reflektory przyspawane bezpośrednio do wahacza – wyjaśnia. Jego Atom ma teraz 320 koni mocy, które poruszają lekki bolid. Auto rozpędza się do setki w 2,6 sekundy! Wyposażenie jest sportowe, wszędzie albo stopy tytanu albo molibden, albo karbon, szerokie opony niskoprofilowe, do tego wyposażenie drogowe wymagane przepisami.
– Fotel mam z gołego karbonu, ustawiony raz na zawsze i przykręcony na stałe. Pasy czteropunktowe – mówi Dziewulski, który może zabrać pasażera, bo miejsca są dwa.

– W Polsce nikt się nie dziwi. Za to problem był na granicy z Austrią. Tam nie mogli pojąć, że to też samochód – choć bez dachu, drzwi i przedniej szyby. Dopiero jak wytłumaczyłem, że auto jest legalnie zarejestrowane w Unii Europejskiej, to się ode mnie odczepili – mówi Dziewulski.
Auto kusi, żeby nim popędzić.

Nie da się jeździć bez czapki i okularów – mówi Dziewulski, poprawiając kolorową bawełnianą myckę. – Inaczej łeb zaraz jest siny od zderzeń z gzami i chrząszczami. W trasie zakłada oryginalny kask pilota F-16. – Ma tę zaletę, że nie jest zabudowany na dole i mogę normalnie rozmawiać nie zdejmując tego z głowy. A poza tym ma świetne słuchawki, jest kompatybilny z amerykańskim CB – wyjaśnia. Przy dużych prędkościach zakłada gumową maskę, którą można podłączyć do butli z tlenem.

– Kiedy jestem w trasie i mijam tira, cały czas słyszę w cb-radio: „Jasny gwint! Kubica jedzie! Chyba tory pomylił! ” – rechocze Dziewulski, nasuwa okulary na oczy i z gracją driftując znika za zakrętem.

najmocniejszeautopolsceab7

Ariel Atom II 2006 r.
Pojemność skokowa [ccm]: 1998
Moc maks. [KM] przy [obr. /min.]: 320 przy 6600
Maks. moment obrotowy [Nm] przy [obr. /min.]: 300 przy 6100
Skrzynia biegów: manualna, 6-biegowa
Pojemność bagażnika [l]: 2 (miejsce na kombinezon) Prędkość maksymalna [km/h]: 252 (zanotowane)
Przyspieszenie 0 – 100 km/h [s]: 2,65
Zużycie paliwa: cykl miejski/sportowy [l/100 km]: 12/powyżej 30

najmocniejszeautopolsceeg5

najmocniejszeautopolsceen7

najmocniejszeautopolscego7

Top Gear – Ariel Atom – BBC film video:

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

Komentarz są wyłączone.