Artykuły

Auto detailing – co jest potrzebne? O jakich kosmetykach nie można zapomnieć?

Regularna pielęgnacja własnego auta to absolutna konieczność, jeśli właściciele samochodów chcą zadbać o ich nienaganny wygląd oraz dłuższą żywotność. W tym zakresie przyda się profesjonalny auto detailing. Na samym początku warto jednak dowiedzieć się, na czym to polega, jakie kosmetyki będą potrzebne kierowcom oraz jak dbać o lakier? Posiadając taką wiedzę, wykonanie czynności detailingowych nie będzie żadnym problemem.

Auto detailing – w jakie kosmetyki warto się wyposażyć?

Istnieje kilka kluczowych kosmetyków, które mają niebagatelny wpływ na poprawne przeprowadzenie auto detailingu. W tym celu należy odwiedzić sprawdzony sklep detailingowy i zdecydować się na ich zakup. Chodzi m.in. o:

  • preparaty do czyszczenia felg – odpowiedzialne za usuwanie nadmiernych zanieczyszczeń i uciążliwego brudu. To właśnie dzięki takim preparatom można zadbać o klocki hamulcowe,
  • woski do samochodu – stworzą optymalną barierę ochronną dla samochodowego lakieru. W ten sposób kierowcy mają pewność, że nie będą na nim osiadać zanieczyszczenia oraz kurz, a auto będzie się prezentowało jak nowe. Woskowanie poskutkuje tym, iż lakier poradzi sobie z licznymi usterkami, a samochód zacznie błyszczeć i wyróżniać się na tle innych modeli,
  • szampony samochodowe – jeden z najlepszych wyborów przy usuwaniu najpoważniejszych zanieczyszczeń. Proste w użytkowaniu, łatwo dostępne i niezwykle delikatne (należy wybierać te bez żadnych agresywnych składników). Szampony samochodowe powinny być wymieszane z odrobiną wody.

Strzałem w dziesiątkę okażą się też pasty polerskie, które usuwają nieestetyczne zarysowania, ścierając przy tym minimalną warstwę lakieru, tak aby polerowanie było trwałe i efektowne.

Auto detailing – najważniejsze informacje w pigułce

Decydując się na profesjonalny auto detailing można odwiedzić renomowane zakłady, które specjalizują się w wykonywaniu tego typu usług i na pewno zatroszczą się o dostarczone przez klienta auto. Warto mieć świadomość tego, że auto detailing to nic innego, jak kompleksowe usługi związane z czyszczeniem pojazdu. Na samym początku bada się stan techniczny i wizualny pojazdu, tak aby dokładnie zaplanować wszelkie czynności i oszacować wstępne koszty. Później kierowcy zabierają się za mycie pojazdu (elementy, które nie mogą mieć styczności z wodą powinny być zdemontowane), glinkowanie, korektę i zabezpieczenie lakieru, polerowanie i czyszczenie elementów wewnętrznych (przy pomocy środków do czyszczenia kokpitu).

Jak prawidłowo dbać o lakier? Porady

Jeśli właściciele aut nie za bardzo orientują się w tym, jak dbać o lakier samochodowy, powinni się dostosować do kilku ważnych wskazówek, a mianowicie:

  • przed wykonaniem jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych nie obejdzie się bez dokładnego umycia karoserii (np. myjką ciśnieniową),
  • lakier powinien być zabezpieczony przed ptasimi odchodami, pyłkami kwiatów, nadmierną wilgocią i kwaśnym deszczem,
  • warto sięgnąć po środki służące do nabłyszczenia lakieru oraz jego ochrony przed promieniowaniem UV,
  • dobrym wyborem będą preparaty służące do usuwania drobnych rys,
  • lakier powinien być regularnie polerowany (to właśnie wtedy przydadzą się wysokiej klasy pasty polerskie) i woskowany (ważną rolę pełnią woski do samochodu),
  • o kondycję lakieru należy dbać od momentu, w którym zakupi się samochód,
  • auto powinno być zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i warunkami atmosferycznymi.

Dostosowanie się do tych porad sprawi, że lakier będzie zadbany, schludny i atrakcyjny w odbiorze. To na tym właśnie zależy zdecydowanej większości kierowców. Jak widać kosmetyki do auto detailingu to jedno, a znajomość tematu związanego z troską o lakier to zupełnie inna sprawa.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły