wrzesień 28, 2023
Artykuły

Awarie wycieraczek samochodowych – co się psuje i jak to naprawić?

Pióra do wycieraczek to standardowy element wyposażenia każdego pojazdu, zarówno osobowego, dostawczego, jak i ciężarowego. Zdarza się, że i z wycieraczkami bywają niemałe problemy, awarie.

Co psuje się najczęściej i w jaki sposób można tę usterkę naprawić? Dziś sprawdzimy, po jakie elementy zamienne musimy zazwyczaj sięgać.

Najczęstsze awarie wycieraczek samochodowych

Najczęściej psują się pióra do wycieraczek. Kiedy są już niesprawne, skaczą na szybie, pozostawiają smugi i nie ścierają szyby dokładnie. Tak mniej więcej objawia się ten problem. Choć niejedyny, gdyż zdarzają się sytuacje typu spalony bezpiecznik albo nawet awaria dźwigni. W przypadku wspomnianego bezpiecznika, wycieraczki nie działają w ogóle i nie słychać pracy silniczka. Dlatego obserwując coś takiego, lepiej od razu wymienić bezpiecznik. To groszowa sprawa, chwila pracy i zarazem ogromna szansa na to, że dzięki tej wymianie wycieraczka zacznie działać na nowo. Awaria dźwigni jest nieco bardziej skomplikowana. Powodem najczęściej jest wewnętrzne uszkodzenie elektryczne. Dźwignię trzeba wymienić na nową i to zadanie zwykle lepiej powierzyć profesjonalistom.

Awarii może ulec też silniczek do wycieraczek. To ten element napędza mechanizm, czyli porusza wycieraczkami. Wiadomo więc, że jeśli się zepsuje, pióra zostaną unieruchomione całkowicie. Zanim jednak odmówi posłuszeństwa, w otoczeniu będą słyszalne hałasy, a nawet może pojawić się nieprzyjemny zapach spalenizny. W takiej sytuacji będzie trzeba kupić nowy silniczek do wycieraczek i dokonać wymiany.

Czasem problem tkwi w rdzy na ramionach wycieraczek. Niestety w takim miejscu o korozję nietrudno, a ramiona te wówczas nadają się do wymiany.

Gdzie kupić części do wycieraczek?

Zarówno pióra do wycieraczek jak też silniczki, ramiona, czy dźwignię, można kupić w sklepach motoryzacyjnych. Atrakcyjny wybór asortymentu mają sklepy stacjonarne, choć warto zainteresować się ofertą sklepów działających online. W nich można kupić dosłownie wszystko, czego potrzeba do samochodu i to w cenie jednej przesyłki. Zresztą to w sklepach online ceny poszczególnych produktów i części motoryzacyjnych są wyjątkowo konkurencyjne. To kolejny z powodów, dla którego warto rozejrzeć się w nich nawet za wycieraczkami i drobnymi częściami, z jakich składa się ten mechanizm.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły