wrzesień 28, 2023
Artykuły Tuning

Poprawa brzmienia układu wydechowego – jak się za to zabrać?

Poprawa brzmienia układu wydechowego często wiąże się z koniecznością wymiany pewnych elementów. Niewątpliwie trzeba się na tym dobrze znać, aby wszelkie prace przebiegły bez większych zarzutów. Mocne brzmienie samochodu jest charakterystyczne dla sportowych aut, ale właściciele pojazdów z pozostałych kategorii nie stoją na straconej pozycji. Wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych porad i cieszyć się doskonałym brzmieniem układu wydechowego.

Jak poprawić brzmienie układu wydechowego? Wskazówki

Jeśli kierowcy od dłuższego czasu zastanawiają się nad tym, jak poprawić brzmienie układu wydechowego, powinni skorzystać z następujących wskazówek:

  • zamontowanie downpipe – nie wszyscy wiedzą, co to tak naprawdę jest. To nic innego, jak specjalnie zaprojektowany kawałek rury, który montuje się za kolektorami wydechowymi lub turbosprężarkami. Najlepiej, gdy będą za to odpowiadać doświadczeni profesjonaliści. W ten sposób usprawnia się przepływ spalin i zwiększa się wydajność pracy turbosprężarki. Przyjmuje się, że zamontowanie omawianego elementu wpływa również na poprawę mocy całego auta (lepsze wchodzenie na obroty i efektywniejsze przyspieszenie). Downpipe może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych,
  • wymiana końcówek układu wydechowego – np. na chromowane,
  • wymiana całego układu wydechowego – najbardziej czasochłonne przedsięwzięcie, które dodatkowo pochłonie z domowego budżetu dość pokaźne pieniądze (nawet kilka tysięcy złotych – jest to zależne m.in. od modelu silnika i auta). Dzięki temu właściciele samochodów wpływają jednak na poprawę osiągów auta i udoskonalenie efektów dźwiękowych.

To zdecydowanie najważniejsze porady, które warto wcielić w życie, ale na samym początku wypadałoby się zastanowić nad tym, która z tych opcji okaże się najkorzystniejszym wyborem.

Poprawa brzmienia układu wydechowego – co z tłumikiem?

Układy wydechowe kryją w sobie wiele różnych tajemnic. Praca nad nimi jest jednak samą przyjemnością, zwłaszcza gdy fachowcy posiadają w tym zakresie dostatecznie rozwiniętą wiedzę. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na poprawę brzmienia układu wydechowego jest też wymiana tłumika. W samochodach występują różne wersje tłumików, a mianowicie pojedyncze (końcowe) lub też w zestawach (przednie, środkowe i końcowe). Jeśli kierowcy chcą mieć pewność, że brzmienie układu wydechowego ulegnie znacznej poprawie powinni zainwestować w sportowe tłumiki (wyda się na to od kilkuset do kilku tysięcy złotych).

Układy wydechowe – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Zabierając się za poprawę brzmienia układu wydechowego nigdy nie należy stawiać na najtańsze części. Trzeba mieć pełną świadomość tego, że tego typu elementy są narażone m.in. na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur, dlatego muszą być solidne i trwałe. Renomowany producent układów wydechowych dba o to, aby w układzie znalazły się części z niezbędnymi atestami. To gwarancja długiej żywotności, zadowolenia klienta oraz zwiększonego poziomu bezpieczeństwa. Do tego można zaoszczędzić na ewentualnych wymianach.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły