czerwiec 25, 2022
Artykuły

Bezpieczny fotelik samochodowy, czyli jaki?

Aby jazda z maluszkiem w aucie była bezpieczna, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości fotelik samochodowy, który w dużej mierze zabezpieczy go przed niebezpiecznymi sytuacjami, do jakich może dojść na drodze. I nie chodzi wyłącznie o prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, ale również gwałtowne wstrząsy czy hamowanie, które może narazić dziecko na uderzenie. Foteliki samochodowe jednak różnią się między sobą. I nie każdy tak samo chroni przed zagrożeniami…

Waga dziecka jako podstawowy wyznacznik

Najważniejszym aspektem determinującym wybór określonego fotelika jest waga dziecka. W tym zakresie możemy wyróżnić pięć grup wagowych. Grupa 0 obejmuje niemowlęta o wadze mniejszej niż 10 kg, grupa 0+ dotyczy niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg, grupa I to niemowlęta w przedziale między 13 a 18 kg. W dalszej kolejności wyróżniamy grupę II, do której zalicza się dzieci w przedziale 15-25 kg oraz grupę III – dla dzieci od 25 do 36 kg. Od tej zasady są pewne odstępstwa, np. kategoria wagowa 9-18 czy 9-36 kg. Dlatego foteliki samochodowe należy wcześniej dokładnie sprawdzić i dopasować do wagi dziecka.

Jak zamontować?

Foteliki samochodowe montuje się w zależności od sposobu zapięcia, np. pasami bezpieczeństwa lub za pomocą systemu ISOFIX. Te z systemem ISOFIX są połączone bezpośrednio z autem – przy pomocy dwóch metalowych zaczepów.

Tyłem czy przodem do kierunku jazdy? Jak powinny być montowane foteliki samochodowe? Modele dla grupy 0 oraz 0+ powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy. Z kolei dla pozostałych grup – przodem do kierunku jazdy.

Foteliki samochodowe – gdzie kupić?

Wiele rzeczy dla maluszka można kupić używanych. Czy w przypadku fotelika samochodowego jest to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że nie! Jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo maluszka, nie należy oszczędzać. Dlatego należy kupić go jako nowy w sklepie. Co więcej, materiały, z jakich produkuje się foteliki samochodowe ulegają niszczeniu, np. przez działanie promieni słonecznych. Dlatego wielu producentów zaleca ich wymianę po 5 latach od daty produkcji, co tym bardziej eliminuje możliwość zakupu używanego, nawet bardzo dobrze wyglądającego fotelika.

Parametry i atesty

Stojąc przed koniecznością zakupu fotelika samochodowego, warto dokładnie zapoznać się z parametrami i atestami poszczególnych modeli, które z łatwością znajdziemy w Internecie. Dobrze jest również zwrócić uwagę na rok testowania, gdyż im będzie nowszy, tym lepiej dostosowany do restrykcyjnych wymogów.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły