kwiecień 17, 2024
Artykuły

Od czego zależy wysokość składki OC?

Cena za ubezpieczenia komunikacyjne zależna jest od wielu czynników. Zarówno, jeżeli chodzi o OC, jak również o pozostałą część polis, jakie dostępne są dla kierowców. Jakie są to czynniki? Jest to temat, który na pewno zainteresuje wiele osób, przymierzających się do zakupu takich ubezpieczeń komunikacyjnych.

Wysokość składki OC

Kalkulator OC jest w stanie podpowiedzieć, gdzie można kupić naprawdę tanie ubezpieczenie. Najtańsze OC z pewnością ucieszy wielu kierowców. Tylko że należy być świadomym tego, jakie czynniki wpływają na wysokość składki Odpowiedzialności Cywilnej.

Wiek kierowcy

Niestety, ale młodzi kierowcy nie mają szansy na to, aby zapłacić tanią składkę OC. Wszystko przez to, że są oni zaliczani do grupy wysokiego ryzyka. Wystarczy tylko spojrzeć na statystyki policyjne, gdzie jasno widnieje, kto odpowiedzialny jest za zdecydowaną większość wypadków na drodze. Młodzi kierowcy pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, którzy nie tylko nie mają zbytniego doświadczenia na drodze, ale również lubią „szarżować”.

Doświadczeni kierowcy, najczęściej powyżej trzydziestego roku życia, traktowani są jacy bardziej odpowiedzialni. Oni to mogą liczyć na atrakcyjne zniżki, jeżeli chodzi o OC, AC, czy też inne polisy komunikacyjne.

Miejsce zamieszkania

Tak, nawet miasto, gdzie zarejestrowane jest auto, wpływa na cenę, jaką zapłaci się za ubezpieczenie komunikacyjne. Towarzystwa sprawdzają statystyki wypadkowe, natężenie ruchu drogowego w miejscu zamieszkania, a nawet ukształtowanie terenu. Wszystko po to, aby ocenić, jakie jest ryzyko powstania ewentualnej kolizji drogowej.

Im większe miasto, tym większa będzie cena ubezpieczenia komunikacyjnego. Na atrakcyjne zniżki mogą liczyć mieszkańcy małych miejscowości.

Stan cywilny

Ktoś może powiedzieć, że jest to czynnik absurdalny, ale tak faktycznie jest. Osoby, które posiadają już żonę/męża, a także dzieci są uważane za te bardziej roztropne, jeżeli chodzi o prowadzenie samochodu. Nawet, jeżeli to oni będą samodzielnie jeździć w zdecydowanej większości samochodem. Panny i kawalerowie uważani są za nieco bardziej ryzykowne osoby. Szacuje się, że osoby zamężne/żonate mogą otrzymać aż 60% zniżki na poszczególnych ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Parametry samochodu

Tak, to jeden z czynników, jeżeli chodzi o składkę na OC. Pod uwagę brana jest chociażby marka samochodu.Tak, ubezpieczalnie regularnie sprawdzają statystyki, jeżeli chodzi o te awaryjne marki samochodów. Szacuje się, że to BMW już od wielu lat piastuje role lidera, jeżeli chodzi o awaryjne samochody. Właściciele tych pojazdów mogą być pewni, że cena za ich ubezpieczenie do tanich nie będzie należeć.

Jeden z najważniejszych czynników to pojemność silnika pojazdu. Im jest ona większa, tym większa jest cena za OC. Chociaż nie można zapomnieć o tym, że pod uwag brany jest także wiek pojazdu. Im jest ono starsze, tym gorzej. Aczkolwiek, do innej kategorii należałoby zaliczyć samochody zabytkowe, dla których ubezpieczenia komunikacyjne wyliczane są w zupełnie inny sposób.

Ubezpieczalnie biorą również pod uwagę typ nadwozia, a także model samego pojazdu mechanicznego.

Dobrowolne ubezpieczenia AC

A na podstawie jakich parametrów oceniana jest wysokość składki AC? Podobnie jak to jest w przypadku OC. Różnica jest tylko taka, że pieniądze z AC przypadają zawsze właścicielowi pojazdowi. OC to polisa, która pomaga pokryć ewentualne szkody osobie pokrzywdzonej w wypadku drogowym. AC jest dobrowolne i nie trzeba decydować się na jego wykupienie – chociaż warto rozważyć jego obecność.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły