październik 7, 2022
Artykuły

Co powinna zawierać dobra umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna sprzedaży samochodu to ważny dokument – zawarcie umowy kupna sprzedaży potwierdza bowiem własność pojazdu. Bardzo istotne jest więc prawidłowe sporządzenie takiej umowy – z dbałością o wszystkie niezbędne szczegóły. Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu, by żaden urzędnik jej nie zakwestionował?

 

Umowa kupna sprzedaży auta – co musi zawierać?

Wzór umowy kupna sprzedaży auta możemy bez problemu znaleźć w sieci. Istotne jest to, że taka umowa nie musi być wydrukowana ani mieć formy formularza – dokument spisany odręcznie jest równie ważny. Umowa musi być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i zawierać takie informacje, jak:

  • Szczegółowe dane pojazdu – łącznie ze stanem technicznym pojazdu
  • Dane osobowe kupującego i sprzedającego
  • Datę zawarcia umowy
  • Podpisy oby osób (bez podpisania umowy nie uzyskamy ważnego dokumentu!)

W umowie musi się również znajdować kwota transakcji – inaczej dokument nie będzie w świetle prawa ważny. Dobrze jest także opisać sposób płatności – gotówka lub przelew). Ważne są zapisy, które potwierdzają, że kupujący wiedział o stanie pojazdu i ewentualnych usterkach, oraz poświadczenie, że osoba sprzedająca faktycznie jest właścicielem auta.

Jakie informacje na temat pojazdu muszą być zawarte w umowie sprzedaży?

Wszyscy wiemy, że w umowie kupna sprzedaży auta muszą znaleźć się dane opisujące stan techniczny auta. O czym jednak konkretnie powinniśmy napisać?

Przede wszystkim – w umowie powinny znaleźć się podstawowe dane samochodu: marka, model, numer rejestracyjny, rok produkcji, kolor, pojemność, przebieg, numer silnika. Dobrze jest także zawrzeć informację na temat dodatkowych elementów, na przykład opon. Jeśli samochód posiada jakieś usterki – należy je wymienić i opisać. Im więcej danych i szczegółów umieścimy w umowie, tym lepiej – w przypadku sporu lub wątpliwości umowa będzie dowodem na legalność transakcji.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – kwota transakcji

Niektórzy kupujący próbują stworzyć umowę, w której znajduje się kwota transakcji niższa, niż rzeczywista. Ten pomysł zdecydowanie nie należy do najlepszych i z całą pewnością lepiej jest unikać takiego postępowania. Urząd skarbowy pobiera podatek od wartości pojazdu – nie od jego ceny! Jeśli chcemy uniknąć płacenia podatku – wpisanie niewłaściwej kwoty nie da nam zupełnie nic. Dodatkowo – w przypadku żądania zwrotu pieniędzy będziemy mogli brać pod uwagę tylko i wyłącznie cenę widniejącą w umowie.

Umowa kupna sprzedaży – współwłaściciel

Jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży auta w sytuacji, gdy sprzedawany pojazd ma  więcej niż jednego właściciela? W takiej sytuacji koniecznie trzeba pamiętać, by umieścić w niej dane wszystkich osób biorących udział w transakcji. Ważne jest także to, by zaznaczyć, jaka kwota uzyskana ze sprzedaży będzie przysługiwała poszczególnym właścicielom – by uniknąć późniejszych problemów i nieporozumień. Możliwe jest wpłacenie całej kwoty jednej osobie – która będzie miała obowiązek odpowiedniego rozdzielenia środków.

Umowa kupna sprzedaży auta powinna być sporządzona z najwyższą starannością – dzięki temu będziemy w stanie uniknąć wielu ewentualnych komplikacji i problemów. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, by dokument zawierał wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprzedaży pojazdu – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły