Co to jest ubezpieczenie AC?
Wszyscy kierowcy zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC. Niektórzy jednak decydują się rozszerzyć zakres ochrony o polisę AC. Sprawdź, czym jest takie ubezpieczenie. Dzięki temu dowiesz się, kiedy i czy warto je wykupić.
Ubezpieczenie AC jest polisą dobrowolną, która pozwala na rozszerzenie zakresu ochrony. W przeciwieństwie do OC, dotyczy ubezpieczanego pojazdu. W ramach umowy ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialności, co pozwala na likwidację szkody powstałej na ubezpieczonym aucie.
Spis treści
AC a zakres ochrony
Zgodnie z przepisami, towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo we własnym zakresie ustalić zakres działania takiej nieobowiązkowej polisy. Najczęściej jednak uwzględnia ona takie zdarzenia jak:
- kradzież auta
- uszkodzenie na skutek aktów wandalizmu
- uszkodzenie na skutek zderzenia z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem
- uszkodzenie na skutek działania żywiołów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?
O ile w przypadku OC wystarczy kierować się głównie ceną, o tyle wybór AC jest kwestią dużo bardziej złożoną. Trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, które wpływają na opłacalność polisy. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie.
- Rodzaj ubezpieczenia
Kierowca ma do wyboru ubezpieczenie w zakresie pełnym (klasyczne AC) lub ograniczonym (mini AC). W tym pierwszym przypadku ochrona obejmuje wszystkie najważniejsze zdarzenia, natomiast w drugim – tylko wybrane ryzyka.
- Forma rozliczenia szkody
Znacznie ma również to, w jaki sposób ubezpieczyciel dokona likwidacji szkody.
Jedną z możliwości jest rozliczenie bezgotówkowe – polega to na naprawie uszkodzonego pojazdu, a rozliczenie odbywa się bezpośrednio między warsztatem a ubezpieczycielem.
Druga opcja to wariant kosztorysowy, w którym kierowca otrzymuje gotówkę na naprawę auta. Kwota wyliczana jest na podstawie kosztorysu dokonanego przez rzeczoznawcę.
- Udział własny w szkodzie
Udział własny w szkodzie to wartość, o którą zostanie pomniejszone wypłacane świadczenie. Jeśli wynosi on 0%, wówczas ubezpieczyciel wypłaca 100% należnej kwoty. Jeżeli natomiast wynosi 10%, firma wypłaca 90% kwoty.
Określenie udziału własnego w szkodzie pozwala na obniżenie wysokości składki. Im jest większy, tym większa zniżka.
Zanim wybierzesz, porównaj oferty
Wybór przypadkowego AC może Cię sporo kosztować – szczególnie, że składki bywają dużo wyższe w porównaniu z OC. Dlatego nie możesz sobie pozwolić na pochopną decyzję.
Podstawą wyboru korzystnej polisy jest porównanie ofert, np. z pomocą serwisów porównywarkowych. Nie musisz samodzielnie zbierać danych – wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu. Wystarczy uzupełnić formularz, aby otrzymać informację zwrotną o cenach ubezpieczenia AC w poszczególnych firmach.