Aktualności Ciekawostki

Cukrzyca a jazda samochodem – na co warto uważać?

Diabetyk, który prowadzi samochód, zawsze powinien mieć ze sobą przekąski podnoszące poziom cukru. Osoby leczone insuliną powinny wozić też glukagon, który w razie konieczności obniży stężenie glukozy. Ważne jest, aby obserwować swój organizm, by kontrolować wahania cukru.

Co powinien zrobić diabetyk, zanim wsiądzie za kierownicę?

Cukrzyca nie wyklucza jazdy samochodem. Ważne jest jednak, by diabetyk kontrolował swoje zdrowie i zachowywał się odpowiedzialnie. Pomocna jest znajomość własnego organizmu i jego reakcji. Zanim cukrzyk wsiądzie za kierownicę powinien sprawdzić poziom cukru we krwi:

  • zbyt niski można poprawić, zjadając posiłek węglowodanowy, np. ciastka zbożowe bądź muesli; jedzenie to dobry pomysł także wtedy, gdy od poprzedniego dania minęło już około 2-3 godziny; objawy niskiego poziomu cukru to m.in. osłabienie i niepokój;
  • zbyt wysoki poziom glukozy należy obniżyć przed rozpoczęciem jazdy samochodem, wstrzykując sobie insulinę; duże stężenie cukru we krwi opóźnia reakcje i powoduje ospałość.

Co diabetyk powinien mieć w samochodzie?

Diabetyk powinien zabierać ze sobą w podróż przekąski zawierające cukry proste. To ważne, ponieważ u chorych na cukrzycę często pojawiają się niekontrolowane epizody niedocukrzenia. Najlepiej sięgnąć po glukozę w żelu lub tabletkach, sok bądź inny słodki napój, które łatwo otworzyć. Dzięki nim można szybko uzupełnić poziom cukru we krwi. Jeśli chory wybiera się w kilkugodzinną podróż, powinien zadbać o nawodnienie. W aucie diabetyka powinny znaleźć się woda lub inny napój bez cukru. Zbyt mała ilość płynów przyspiesza męczenie się i może powodować bóle głowy oraz zaburzenia koncentracji. Obowiązkowe wyposażenie samochodu cukrzyka to glukometr. Pozwoli na sprawdzenie poziomu cukru i wskaże na ewentualną konieczność jego unormowania. Osoby, które są leczone insuliną, powinny mieć w aucie także glukagon.

Długa jazda samochodem – cukrzyk za kółkiem

Podczas długiej jazdy samochodem diabetyk powinien robić regularne przerwy. Dobrym pomysłem jest zatrzymywanie się co 1,5-2 godziny. W tym czasie warto zmierzyć stężenie glukozy we krwi. Należy też zrobić kilka przysiadów i skłonów bądź innych nieskomplikowanych ćwiczeń. Jazda w pozycji siedzącej trwająca kilka godzin może wywołać hiperglikemię (podwyższone stężenie glukozy), dlatego warto temu zapobiec, ruszając się. W razie osłabienia bądź innych objawów sygnalizujących nieprawidłowości w glikemii, trzeba zjechać na pobocze. Chory powinien wtedy zmierzyć poziom cukru i wyrównać go w razie konieczności. Dopiero wtedy może ponownie włączyć się do ruchu drogowego.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły