grudzień 2, 2023
Artykuły

Części po VIN – szybko i pewnie

Numer identyfikacyjny pojazdu, określany jako VIN, to unikatowy ciąg 17 znaków przypisany każdemu pojazdowi – od samochodów osobowych, przez dwukołowce, po pojazdy ciężarowe. Każdy samochód wyprodukowany po 1981 roku posiada charakterystyczny dla siebie kod VIN. Nie tylko służy on rozpoznawaniu danego pojazdu, ale również dostarcza informacje o marce, wersji czy dacie produkcji. Ponadto, zarówno dla kierowców jak i mechaników, kod VIN jest niezwykle przydatny w odnalezieniu odpowiednich części po VIN, gwarantując ich dokładne dobranie i pewność podczas eksploatacji.

O historii VIN słów kilka

Od lat 80., konkretnie od 1981 roku, dzięki inicjatywie amerykańskiej organizacji National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), system identyfikacji VIN został ujednolicony na skalę globalną. Od tego momentu każdy świeżo wyprodukowany środek transportu oznaczany jest 17-znakowym kodem VIN. Ten kod jest niepowtarzalny i zawiera precyzyjne dane dotyczące pochodzenia oraz charakterystyki pojazdu.

Co zawiera VIN?

Dekodując numer VIN, można odszyfrować istotne informacje o samochodzie, takie jak miejsce jego powstania, marka, data produkcji, wersja oraz szereg innych technicznych aspektów. Takie informacje są kluczowe dla posiadaczy samochodów oraz ekspertów motoryzacyjnych, którzy pragną upewnić się, że wybierają odpowiednie komponenty lub chcą zbadać, czy dany pojazd nie kryje za sobą niejasnej przeszłości, na przykład w temacie kolizji czy kradzieży.

Gdzie znaleźć VIN w dowodzie rejestracyjnym i w samochodzie?

Numer VIN umieszcza się w dokumentacji pojazdu. W polskim dowodzie rejestracyjnym znajduje się on w części oznaczonej literą „E”. Ale dokumentacja to nie jedyna lokalizacja numeru VIN.

Producenci często umieszczają ten numer w różnych widocznych i łatwo dostępnych miejscach w pojeździe. Najczęściej można go znaleźć na tabliczce znamionowej przy progu drzwi kierowcy lub podszybiu samochodu. W niektórych modelach samochodów numer VIN może być również umieszczony w komorze silnika, na obudowie silnika lub innych ważnych komponentach pojazdu.

Części po VIN – jak szukać?

Dopasowywanie właściwych części do pojazdu bywa skomplikowane, szczególnie jeśli chcemy dopasować je do konkretnego modelu i roku produkcji auta, a także konfiguracji silnika. Korzystając z numeru VIN jako klucza w tej procedurze, zadanie to staje się bardziej przejrzyste. Ten wyjątkowy kod przekazuje konkretne dane dotyczące naszego samochodu, co umożliwia dokładne dopasowanie potrzebnych elementów. W rezultacie możemy być pewni, że zakupione komponenty będą idealnie pasować do naszego pojazdu, co zniwelowuje ryzyko błędów związanych z niekompatybilnością.

Co więcej, opierając się na numerze VIN podczas zakupów części, nie tylko mamy pewność ich kompatybilności, ale również zaoszczędzamy cenny czas i energię. Zamiast przeszukiwać mnóstwo katalogów lub odwiedzać wiele sklepów czy warsztatów w poszukiwaniu odpowiedniego podzespołu, numer VIN kieruje nas bezpośrednio do potrzebnego produktu.

Korzyści wyszukiania części po numerze VIN samochodu

Główną zaletą posługiwania się numerem VIN w trakcie zakupów części samochodowych jest zdolność do precyzyjnego określenia potrzebnego komponentu bez konieczności jego wcześniejszego demontażu. O ile numer części OEM można łatwo sprawdzić w wypadku niektórych komponentów, niektóre wymagają demontażu wielu części, aby dostać się do odpowiedniego miejsca. Szukanie części po VIN umożliwia więc zakup wymaganego elementu zanim jeszcze odwiedzimy warsztat, co efektywnie skraca okres, w którym nasz pojazd jest niedostępny z powodu serwisowania.

Ponadto, opieranie się na numerze VIN podczas doboru części zwiększa pewność nabywania właściwego produktu. Jednocześnie chroni nas przed niepotrzebnymi nieprzyjemnościami z powodu niekompatybilności czy wątpliwej jakości części.

Dodatkowym plusem wykorzystania VIN w procesie zakupowym jest eliminacja ryzyka dokonywania błędnych zakupów i konieczności tracenia czasu na zwroty czy wymiany. Korzystając z wyszukiwarki części według VIN, mamy pewność, że nabyte elementy będą odpowiednie dla naszego pojazdu.

Wyszukiwarka części po VIN krok po kroku

Gdy już ustalisz numer VIN Twojego pojazdu, możesz przystąpić do poszukiwania potrzebnych komponentów. Doskonałym narzędziem wspierającym ten proces jest wyszukiwarka części Motevo, która działa w oparciu o kod VIN. Metoda jest prosta i przejrzysta: wprowadź swój numer VIN w pole wyszukiwarki, a system automatycznie wyświetli Ci nie tylko dane o twoim samochodzie, ale również pełną listę dopasowanych części. To sprawia, że cały proces zakupowy jest łatwiejszy i bardziej pewny.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły