grudzień 8, 2022
Artykuły

Jak się planuje trasy w transporcie ponadgabarytowym?

Transport ładunków ponadgabarytowych stanowi odpowiedzialne przedsięwzięcie, które wymaga długich i skomplikowanych przygotowań. Nad powodzeniem całego procesu zawsze powinny czuwać doświadczone i odpowiednio wykwalifikowane osoby, do których należy szczegółowe opracowywanie tras w transporcie ponadgabarytowym. Chcesz dowiedzieć się, jak robią to specjaliści? Czytaj dalej!

Przewóz ponadnormatywny i jego planowanie

Transport ponadnormatywny w Polsce i na całym świecie wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń. Są one wydawane w kilku kategoriach, w zależności od specyfiki danego ładunku oraz obszaru, przez który przebiegać ma trasa transportu. Przewóz ponadnormatywny wiąże się jednak nie tylko z dużą odpowiedzialnością prawną. To skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie, nad którego przebiegiem zawsze powinny czuwać odpowiedzialne i odpowiednio przygotowane osoby. W trakcie planowania przejazdu pod uwagę brane są takie kwestie, jak np.: ciężar ładunku i jego wymiary, wyznaczona trasa, obowiązujące przepisy oraz infrastruktura drogowa. To jednak nie wszystko. Trasa przejazdu transportu ponadnormatywnego musi być wyznaczona nie tylko co do kilometra, ale także co do minuty. W przewozach tego typu ładunków nie ma miejsca na żadne opóźnienia, ponieważ mogłyby one wygenerować bardzo poważne utrudnienia w ruchu drogowym. Na terenie całej Europy w trakcie transportów ponadnormatywnych konieczna jest eskorta pilota lub policji. W przypadku przewozu międzynarodowego trzeba pamiętać o tym, że każdy kraj posiada inne przepisy i normy prawne dotyczące ładunków ponadgabarytowych. Z tego właśnie względu zezwolenia wydawane są zawsze na terenie krajów, przez które przebiega trasa transportu.

Najczęstsze ograniczenia i utrudnienia

W trakcie przygotowywanie trasy przejazdu w transporcie ponadnormatywnym logistycy napotykają liczne problemy. Najczęstsze utrudnienia spowodowane są elementami infrastruktury drogowej. Wszelkie sygnalizatory oraz znaki mogą wymagać demontażu na czas przejazdu ładunku. To jednak nie wszystko. Konwój zawsze porusza się w towarzystwie pilotów, którzy na każdym etapie transportu dbają o bezpieczeństwo trasy, przygotowują ją i sprzątają po przejeździe. Do ich zadań należy nie tylko planowanie trasy, ale też rozkręcanie znaków drogowych, zabezpieczenie linii telefonicznych i energetycznych oraz przydrożnych drzew oraz asysta i pomoc przy pokonywaniu najtrudniejszych miejsc przejazdu – na przykład szczególnie niskich lub wąskich. Duża odpowiedzialność spoczywa więc nie tylko na pilotach, ale również na kierowcach, którzy muszą wykazać się ogromną ostrożnością i doświadczeniem. W przypadku przewozu ładunków ponadgabarytowych bardzo ważne jest zachowanie czujności – rutyna może okazać się w tej kwestii bardzo złym doradcom. Każdy tego typu przewóz ma swoją własną specyfikę, dlatego też trasę zawsze planuje się z wyprzedzeniem i z dokładnym uwzględnieniem wszystkich danych.

Co wpływa na trasę przejazdu?

W transporcie ponadnormatywnym ważne jest uwzględnienie wszystkich istotnych czynników, które wpływają na przebieg trasy. Piloci, stając przed trudnym zadaniem logistycznym, biorą pod uwagę m.in.: wielkość i wagę ładunku oraz całego zestawu, szerokość jezdni, ronda, skrzyżowania, parkingi, wysokość bram, bramek i innych elementów infrastruktury drogowej, nośność, szerokość i wysokość wiaduktów oraz mostów, budynki sąsiadujące z wyznaczoną trasą czy nawet wysokość linii telekomunikacyjnych i energetycznych. Konwoje poruszają się z reguły w nocy, z uwagi na mniejszy ruch drogowy oraz względy bezpieczeństwa. Co ciekawe, prędkość przejazdu z ładunkiem ponadgabarytowym na trasie z reguły podobna jest do prędkości, z jaką poruszają się większe samochody ciężarowe. Dopiero kiedy pojawiają się utrudnienia, konwój musi zwolnić, aby pokonać przeszkodę bez żadnych trudności oraz ewentualnych szkód.

Komu warto powierzyć transport ładunków ponadnormatywnych?

Czeka Cię transport ładunku ponadnormatywnego? W takim razie musisz dobrze zastanowić się nad tym, komu powierzysz to trudne i odpowiedzialne zadanie. Na rynku znajdziesz całkiem pokaźną liczbę ofert od firm transportowych. Które z nich są warte uwagi i na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wszelkie opłaty za pozwolenia są stałe, niezależnie od trasy przejazdu. Z tego względu zbyt wysoka cena za transport ponadgabarytowym powinna być sygnałem ostrzegawczym. Nie warto przepłacać. Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniej firmy transportowej, wybierz tą z przystępnym cennikiem. Jednak w przypadku podejrzanie tanich ofert również należy zachować ostrożność. Profesjonalny transport ponadnormatywny zawsze będzie wymagał od Ciebie dość sporej inwestycji pieniędzy. Zbyt niska cena powinna wzbudzać obawy co do profesjonalizmu oraz uczciwości danej firmy. Najlepszym rozwiązaniem okaże się porównanie różnych ofert i znalezienie wśród nich tej, która będzie dla Ciebie optymalna.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły