grudzień 5, 2022
Artykuły

Tankowanie wypożyczonego samochodu – o czym warto wiedzieć?

Zamierzasz wypożyczyć samochód? Pamiętaj o tym, że w trakcie jego użytkowania należy przestrzegać określonych zasad. Dotyczą one również jego tankowania. W jaki sposób tankować wynajęte auto? Oto najważniejsze reguły!

Jak tankować wynajęty samochód?

Paliwo jest niezbędne do tego, by korzystać z samochodów, dlatego wypożyczalnie aut dostarczają je klientom jako gotowe do jazdy, czyli w pełni zatankowane. Przy pokonywaniu dłuższych tras paliwo jednak wyczerpuje się i trzeba je uzupełnić. Wtedy wielu kierowców decydujących się na wynajem samochodu nie wie, jak go tankować. O czym należy wtedy pamiętać?

Zasady tankowania wynajętego samochodu:

1. Należy tankować odpowiedni rodzaj paliwa

Najczęściej wynajmowane samochody zasilane są przez olej napędowy, benzynę, rzadziej przez gaz lub mają silniki hybrydowe, elektryczne.

Informacje na temat paliwa stosowanego w danym samochodzie można znaleźć w dokumentach jego wynajmu, ale wiele wypożyczalni dołącza również do pojazdów specjalne karty informacyjne z danymi o paliwie. Najczęściej można znaleźć je w schowku samochodowym. Gdy więc chcemy mieć pewność co do rodzaju paliwa, warto sprawdzić je przed rozpoczęciem tankowania.

2. Należy sprawdzić, po której stronie znajduje się wlew paliwa

Najlepiej zrobić to wcześniej, aby od razu wiedzieć, jakie miejsce zająć na stacji paliw.

Gdy nie sprawdziliśmy wcześniej, po której stronie znajduje się wlew, jego lokalizację może podpowiedzieć nam ikona na tablicy zegarów. Gdy przy dystrybutorze strzałka znajduje się po prawej stronie, powinniśmy podjeżdżać do dystrybutora z prawej. Gdy z lewej – z lewej strony. W niektórych pojazdach o lokalizacji wlewu informuje położenie węża na ikonie dystrybutora.

3. Należy korzystać z wiarygodnych stacji paliw

Aby samochód nie był narażony na usterki, warto pamiętać o tym, by wybierać tylko renomowane stacje paliw.

Korzystanie ze stacji małych, nienależących do żadnej sieci, może być przyczyną problemów, na przykład zatankowania niskiej jakości paliwa, które przyczyni się do pogorszenia efektywności pracy silnika, a nawet może powodować jego uszkodzenie.

Czy wynajęty samochód musi być zwrócony z pełnym bakiem?

Wypożyczony samochód najczęściej powinien być zwrócony do wypożyczalni z pełnym bakiem, chyba że uzgodniono inaczej. Informacje na ten temat możemy znaleźć również w regulaminie i umowie.

Gdy pojazd zostanie oddany bez paliwa, w takim przypadku wypożyczalnia dodatkowo obciąży jego kosztem wynajmującego. Warto pamiętać, że zwykle przelicznik jest wtedy mniej korzystny od rzeczywistej ceny paliwa.

Warto pamiętać o tym, że każda wypożyczalnia samochodów może mieć inną politykę paliwową, dlatego warto się z nią zapoznać przed wynajmem.

Co wtedy, gdy zatankowane zostanie niewłaściwe paliwo?

Zdarza się, że klienci decydujący się na wynajem samochodu popełniają błąd i tankują na stacji nieodpowiednie paliwo. Jak postępować w takim przypadku?

Przede wszystkim należy jak najszybciej skontaktować się z pomocą drogową i nie uruchamiać do tego czasu samochodu. Jazda z niewłaściwym paliwem może przyczynić się do uszkodzenia silnika. Należy też poinformować o zdarzeniu wypożyczalnię samochodową.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły