luty 21, 2024
Artykuły

Wymiana wycieraczek samochodowych dla każdego – poradnik krok po kroku

Często zapominamy o wymianie wycieraczek do szyb. Wszystko dzieje się jednak do czasu. Do czasu sytuacji, gdzie okazuje się, że widoczność bezpośrednio przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Oczywiście nikomu nie życzymy takiej sytuacji. Zachęcamy jednak do zadbania o stan wycieraczek w Twoim aucie. Jak i kiedy je wymieniać? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy będę wiedział, że muszę wymienić wycieraczki samochodowe?

Często uświadamiamy sobie potrzebę wymiany wycieraczek samochodowych dopiero w sytuacji, gdy stają się one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy, na przykład podczas intensywnego deszczu. Jednak istotne jest regularne sprawdzanie stanu wycieraczek w naszym pojeździe. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, takie jak wyszczerbienia czy kruszenie się gumy, z której zrobione są wycieraczki, konieczne jest natychmiastowe ich wymienienie na nowe.

Innym sygnałem wskazującym na konieczność wymiany wycieraczek może być skrzypienie podczas ich działania, co najprawdopodobniej świadczy o zużyciu piórek zbierających wodę z szyby. Warto pamiętać, że koszt nowych wycieraczek jest niewielki, a ich wymiana znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo podczas jazdy w deszczowe dni. Zwracajmy uwagę na wszelkie piski, zacięcia, czy dziwne zachowania naszych wycieraczek.

Wymiana wycieraczek do auta krok po kroku

Dla samochodów wyposażonych w wycieraczki bezprzegubowe, wymiana zajmuje dosłownie chwilę. Proces ten jest nieco dłuższy w przypadku wycieraczek z zaczepem „na bolec”, ponieważ ich demontaż i montaż są nieco trudniejsze. Niemniej jednak, możesz być pewny, że dasz radę wymienić je samodzielnie. To nic trudnego. Wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

 1. Odciągnięcie ramienia wycieraczek – zazwyczaj można to zrobić bez konieczności otwierania maski samochodu. W niektórych przypadkach może być jednak konieczne otwarcie maski, aby odciągnąć ramiona wycieraczek.
 2. Zdjęcie piór wycieraczek – w przypadku wycieraczek bezprzegubowych wystarczy nacisnąć plastikową część i wysunąć pióro. Natomiast w przypadku wycieraczek z zaczepem „na bolec” konieczne jest najpierw obrócenie pióra, aby je wysunąć.
 3. Montaż nowych piór – zrobisz to w odwrotnej kolejności do demontażu. Weź nowe pióra i wsuń środkową część do zaczepu. Upewnij się, że wycieraczki są zamontowane ciasno, bez luzów
 4. Opuść ramię wycieraczki – Należy ostrożnie opuścić ramię, aby uniknąć uderzenia w szybę.
 5. Sprawdź, czy wycieraczka prawidłowo przylega do szyby – jeśli wycieraczka dobrze dopasowuje się do szyby na całej swojej powierzchni, wszystko zrobiłeś dobrze.

Jak konserwować wycieraczki do aut? Wydłuż ich żywotność

Jeśli wymieniłeś już wycieraczki samochodowe w swoim pojeździe, gratulujemy. Teraz warto, abyś wiedział, jak o nie zadbać. Jest kilka prostych czynności, dzięki którym nie będziesz musiał wymieniać ich co chwilę i cieszyć się odpowiednią widocznością. Najlepiej, jeśli będziesz przestrzegał tych reguł:

 • Unikaj używania wycieraczek na sucho.
 • Regularnie czyść wycieraczki, np. przecierając je wilgotną ścierką.
 • Konserwuj ruchome elementy, takie jak zawiasy, przeguby i sprężyny.
 • Nie narażaj wycieraczek na intensywne nasłonecznienie. Najprościej zrobisz to używając osłon na szybę.
 • W okresie zimowym, unieś wycieraczki podczas parkowania, aby uniknąć ich przyklejenia do szyby.
 • Nie usuwaj śniegu i lodu za pomocą wycieraczek, aby uniknąć uszkodzeń.

Nie lekceważ wycieraczek samochodowych!

Brak dbałości o wycieraczki samochodowe doprowadził już niestety do wielu wypadków. Niestety jest to często niedoceniany przez kierowców element wyposażenia. Nie lekceważ tego, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i pamiętaj o regularnej wymianie wycieraczek do szyb w swoim pojeździe

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły