Artykuły Ford

Motosport w historii Fiata

Włoskie samochody marki Fiat cieszą się sporą popularnością. I chociaż dziś oferta obejmuje głównie auta miejskie, niewielu wie, że Fiat ma także sportową historię. Jeśli interesuje Cię motosport w historii Fiata, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu już teraz.

Gdzie zaczyna się historia marki Fiat? Kiedy powstała pierwsza fabryka? Czy Fiat produkował kiedyś inne samochody niż miejskie? Szczegóły na temat historii Fiata znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.

Kiedy powstała pierwsza fabryka Fiat?

Kiedy właściwie powstawała pierwsza fabryka Fiata? Otóż otworzono ją w 1900 roku w Corso Dante. Zanim jednak to nastąpiło 11 lipca 1899 roku w jednej z restauracji mieszczących się w Turynie, spotkała się grupa ludzi, która była zainteresowana stworzeniem całkowicie nowej marki motoryzacyjnej. To właśnie wtedy podpisano akt założycielski. Aby sfinansować działalność, zebrali około 800 000 lirów.

Przez pierwszy rok marce udało się wyprodukować jedynie 24 egzemplarze. Na rynku pojawiły się zatem samochody Fiat 4 HP. Nie był to jednak pojazd warty uwagi, gdyż – między innymi – nie posiadał biegu wstecznego. Jednakże, biorąc pod uwagę standardy, jakie w tamtych czasach panowały, rozpędzał się do dużej prędkości – zawrotnych 35 km/h. W 1903 roku zaprezentowano kolejnego Fiata, a właściwie model 24 HP, który specjaliści określają jako przodek Abartha. Jeden jego egzemplarz został wystawiony podczas wyścigu Sassi-Superga i był prowadzony przez Vincenzo Lancia. W tamtych czasach udział w takich wydarzeniach motorsportowych był pozytywnie odbierany, dlatego też często wykorzystywano takie rozwiązanie w celach marketingowych. Ostatecznie wyścig ten wygrał Fiat. W trakcie drugiej edycji  Tour Italia Giovanni Agnelii prowadząc model 8HP, ustanowił rekord trasy. Dzięki takim udanym początkom, marce Fiat udało się podbić amerykański rynek.

Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej zauważono lukę na rynku i zaczęto produkcję pojazdów użytkowych, ciężarówek czy mniejszych aut dostawczych. Ponadto ofertę poszerzono nawet o silniki okrętowe czy tramwaje. Po podbiciu Stanów Zjednoczonych Fiat wyruszył na wschód. W trakcie wojny natomiast oddelegowano część pracowników do produkowania zamówień bezpośrednio dla armii, podobnie jak podczas II wojny światowej.

Marka Fiat miała wiele sukcesów, a jednym z nich jest, chociażby zaoferowanie pierwszego silnika wysokoprężnego o mocy 40 KM w 1953 roku. Dwa lata wcześniej zaprezentowano natomiast pierwszy model, który miał napęd na cztery koła. Początkowo był to projekt dla wojska, ale bardzo szybko doczekał się cywilnej odsłony.

Dziś generalnie marka Fiat zajmuje się produkcją samochodów bardziej miejskich. W ofercie znajdziesz nie tylko modele typu hatchback, ale i cabrio, kombi, sportowe czy cross’y. Nie zwlekaj i sprawdź asortyment marki Fiat już teraz! Gwarantujemy, że znajdziesz odpowiedni pojazd dla siebie.

Sportowa historia marki Fiat

Sportowa historia marki Fiat nie skończyła się na samym początku istnienia firmy. Wręcz przeciwnie, była stale rozwijana. Na przykład po II wojnie światowej pojawiły się nowe samochody, w tym Model 8V z dwulitrowym silnikiem V8 o mocy wynoszącej 117 KM. To pojazd, który rozpędzał się do 192 km/h.

Warto również wspomnieć o kabriolecie 124 Spider, na bazie którego Fiat zaprojektował wyścigowy bolid przeznaczony tylko do rajdów. Samochód został zaprezentowany w 1966 roku w salonie samochodowym mieszczącym się w Turynie. Wyróżniał się nie tylko ponadczasową linią, ale i oryginalnym przodem czy silnikiem o pojemności 1438 cm3. Samochód miał 90 KM. Pojazd na przestrzeni lat był stale modyfikowany i ulepszany.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły