marzec 5, 2024
Ciekawostki

Części samochodowe – nowe czy używane?

auto-czesci
Będąc właścicielem samochodu trzeba liczyć się z niemałymi wydatkami. Jednak to od nas zależy stan i jakość części eksploatacyjnych, które wymieniamy. Kiedy warto kupić nowe części a kiedy można pozwolić sobie na redukcję kosztów kupując tańsze części zamienne?

Kiedy kupować tylko nowe części samochodowe?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę czy dana część ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dotyczy to głównie elementów układu hamulcowego: tarcz, klocków, pomp oraz układu kierowniczego – drążków, wahaczy i końcówek. Zastosowanie tańszego zamiennika może zagrażać naszemu zdrowiu a nawet życiu.

Do stanu podzespołów związanych z bezpieczeństwem jazdy zalicza się również układ zawieszenia. Podniszczone sprężyny zawieszenia mogą być bardzo niebezpieczne. Umiejscowione są one blisko koła, w związku z tym, w przypadku pęknięcia mogą spowodować uszkodzenie opony, a dalszych konsekwencji można się domyślić.

Co więcej, prawo nakazuje nam naprawę lub wymianę na nowe uszkodzonych elementów układu wydechowego, po to by zmniejszyć emisję spalin oraz dla dobra środowiska.

Na szczęście nie jesteśmy zobowiązani do zakupu tylko nowych i oryginalnych części samochodowych. W sprzedaży dostępne są wysokiej jakości, tańsze zamienniki, które mają takie same właściwości. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie by kupić tańszy filtr czy olej.

Podzespoły regenerowane

Czasem zdarza się tak, że wymiana na nowe części po prostu nam się nie opłaca lub jest niemożliwa. W takim przypadku warto zastosować części regenerowane. Najczęściej z takiego wyjścia korzysta się w przypadku bardzo drogich turbosprężarek. Po regeneracji będziemy mieli znowu sprawny sprzęt, w którym wszystkie elementy zostały zastąpione nowymi a zapłacimy za niego połowę taniej. Odnosi się to także do przekładni kierowniczych.

Jednak problem zazwyczaj dotyczy braku zmienników do części regenerowanych. Wymienić tu można, np. zaciski hamulcowe w niektórych samochodach. W takim przypadku należy zgłosić się po odnowione elementy do wyspecjalizowanego zakładu.

Użytkowanie podzespołów używanych ma swoje plusy i minusy. Podstawowy problem używanych części samochodowych dotyczy braku gwarancji. Istnieje bowiem ryzyko, że dana, naprawiona część może ponownie się zepsuć. Nierzadko bywa tak, że używane części pochodzą od samochodów powypadkowych. W związku z czym, nie mamy pewności co do stopnia ich uszkodzenia. Niezależnie od przyczyn zakupu używanych części samochodowych, pamiętajmy o tym, by dotyczyły one wyłącznie podzespołów, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Do tego rodzaju części zaliczyć można, np.: elementy drzwi, okien, tapicerki i niektóre elementy kokpitu.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią motoryzacyjną SAROS – części samochodowe

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Piotr Tester says:

    Uważam że zakup części używanych jest jak najbardziej ok., ale tylko w dwóch wypadkach:
    1. Nie stać nas na zakup nowej oryginalnej części, a musimy mieć oryginał
    2. Nie można nigdzie kupić nowej części – nawet zamiennika
    Często oryginalny zamiennik pociągnie dłużej niż nowy zamiennik

Komentarz są wyłączone.