czerwiec 25, 2022
Technika jazdy

Czy dobrze używasz manualnej skrzyni biegów?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak zmieniać biegi. Mimo to wiele osób popełnia przy tym błędy, które wpływają na stan sprzęgła i nie tylko. Zastanawiasz się, czy dobrze używasz manualnej skrzyni biegów? Przygotowaliśmy krótki poradnik. Dzięki niemu unikniesz w przyszłości jakichkolwiek pomyłek!

Jak prawidłowo używać manualnej skrzyni biegów?

Podczas kursu na prawo jazdy przyszli kierowcy uczą się tego, jak prawidłowo używać manualnej skrzyni biegów, ale z czasem mogą przestać stosować się do zaleceń albo wyrobić sobie nieprawidłowe nawyki. Zwykle naukę zaczyna się od tego, jak nie dopuścić do szarpania i charakterystycznego „skakania” auta. Aby tego uniknąć, przy zmianie biegów trzeba wciskać sprzęgło do samego końca. Wtedy powinno się też zdjąć nogę z gazu i ustawić dźwignię na odpowiedniej pozycji. Przy zdejmowaniu nogi ze sprzęgła należy jednocześnie lekko wciskać pedał gazu.

Najczęstszym błędem jest trzymanie nogi na gazie. W ten sposób można szybko, bez straty prędkości zmienić bieg, dlatego wiele osób niestety tak robi. W efekcie można jednak łatwo doprowadzić do uszkodzenia sprzęgła. Wiąże się to z późniejszym serwisem, który do najtańszych nie należy. Warto o tym pamiętać, aby zaoszczędzić sobie stresów związanych z naprawą, wydatkami i znalezieniem odpowiednich ludzi do zmiany wadliwej części w aucie.

Sposób zmiany biegów ma ogromny wpływ na żywotność całego układu. Do powszechnych „grzechów” kierowców można zaliczyć także:

  • jazdę w korku z wciśniętym sprzęgłem,
  • jazdę na tzw. półsprzęgle (nie dociskanie sprzęgła do końca lub nieodpuszczanie go w całości),
  • niedostosowywanie obrotów i prędkości do biegów (zbyt szybkie lub zbyt wolne ich zmienianie),
  • trzymanie cały czas dłoni na dźwigni.

Powyższe błędy prowadzą do zwiększonego spalania, ale też szybszego zużycia sprzęgła, łożyska, kół zębatych, popychaczy oraz innych elementów skrzyni biegów.

Jak dbać o manualną skrzynię biegów?

Prawidłowa obsługa manualnej skrzyni biegów jest niezwykle ważna, ale nie wystarczy. O układ ten trzeba też jeszcze zadbać na kilka innych sposobów. Dzięki nim unikniesz jakichkolwiek nieprzyjemnych sytuacji, a jazda stanie się czystą przyjemnością. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • poziom oleju – niewystarczające smarowanie prowadzi do niszczenia się kół zębatych, dlatego przy okazji przeglądu koniecznie powinno się sprawdzać poziom oleju;
  • nieprawidłowości w działaniu skrzyni biegów czy sprzęgła – jeśli zauważyło się wyciek oleju albo jakiekolwiek inne niepokojące oznaki (np. „wysokie” branie sprzęgła, nieprzyjemny zapach przy ruszaniu, drżenie dźwigni), należy niezwłocznie sprawdzić stan auta albo udać się do mechanika;
  • uniknie niskich obrotów silnika – zbyt częste jeżdżenie na niskich obrotach przyczynia się do przeciążeń, które prowadzą do zniszczeń kół zębatych i łożysk;
  • unikanie długiej jazdy na wysokich obrotach – kiedy przez długi czas jeździ się na wysokich obrotach, można doprowadzić do przegrzania się skrzyni biegów, co z kolei może przyczynić się do uszkodzeń jej elementów oraz skrócenia ich żywotności.

 

Niestety, nie stosowałeś się do powyższych porad i czeka Cię wymiana sprzęgła albo poważniejsze naprawy? Wszystkie potrzebne części oraz narzędzia znajdziesz na Aparts.pl. Sprawdź ofertę, by tanio, szybko i wygodnie zdobyć niezbędne produkty!

5/5 - (1 vote)

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.