grudzień 8, 2021
Artykuły

Czym są opony całoroczne i jakimi właściwościami się charakteryzują?

W klimacie panującym w Polsce nigdy nie wiemy, jaka właściwie będzie dana zima. Warunki pogodowe w czasie jednego sezonu mogą być zgoła odmienne niż podczas następnego. W związku z tymi różnicami pogodowymi, wielu kierowców zastanawia się nad zastosowaniem opon całorocznych.

W przypadku zimy z opadami śniegu, dużymi mrozami i temperaturami poniżej 7 stopni C, użycie opon zimowych staje się konieczne, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa. Jednak w przypadku łagodnych zim zupełnie wystarczające będzie zastosowanie opon całorocznych. Oto, czym właściwie są opony całoroczne i jakie mają właściwości.

Opony całoroczne – budowa i najważniejsze cechy

Opony całoroczne (inaczej wielosezonowe) to w dużym uproszczeniu ogumienie zimowe dostosowane również do eksploatacji latem lub ogumienie zimowe z pewnymi cechami opon letnich. Wśród charakterystyki takich opon należy wymienić to, że posiadają one mieszankę gumową twardszą niż w przypadku opon zimowych. Jeśli natomiast chodzi o bieżniki, można wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje opon całorocznych:

  • opony całoroczne z bieżnikiem typowo zimowym, jednak złagodzonym, z twardą mieszanką;
  • opony całoroczne z bieżnikiem częściowo typowo zimowym i częściowo typowo letnim.

Forma bieżnika, która jest nieco złagodzona, zdecydowanie wskazuje na aspiracje zimowe takiego ogumienia. Jednak jedynie w środkowej części bieżnika występują lamele typowo zimowe – takie, które zazębiają się o śnieg oraz trzymają się na lodzie. Im bardziej natomiast na zewnątrz opony całorocznej, tym bardziej jej bieżnik jest łagodny i co za tym idzie – bliższy letniemu.

Opony całoroczne – do stosowania latem i zimą

Niezależne testy niejednokrotnie wykazywały, że opony całoroczne dobrej klasy na śniegu spisują się niewiele gorzej, a często nawet lepiej niż przeciętne opony zimowe. Jeżeli nawet można znaleźć różnice na niekorzyść opon całorocznych, to nie są one na tyle duże, aby móc jednoznacznie stwierdzić, że opony te nie nadają się na jazdę po śniegu. Warto też wspomnieć o fakcie, że na mokrej nawierzchni mają przewagę nad zimówkami, a na nawierzchni suchej – jest ona już zdecydowana.

Jeżeli natomiast chodzi o porównanie opon całorocznych z letnimi, to tutaj osiągi w czasie jazdy na mokrym oraz suchym asfalcie nie są aż tak dobre. Lecz i w tym przypadku należy przyznać, że opony całoroczne nie odstają tak bardzo, aby trzeba było je zdyskwalifikować. W wielu próbach ogumienie całoroczne jest bardzo blisko letniego.

Opony całoroczne – co warto wiedzieć?

Podsumowując: dobrej jakości opony całoroczne nadają się zarówno do jazdy w zimie, jak i w lecie. Choć można się spotkać z opiniami, że ogumienie całoroczne skoro jest od wszystkiego, to jest do niczego – to jednak wspomniane powyżej testy obalają tę tezę. Opony całoroczne sprawdzają się szczególnie gdy zimy są łagodniejsze. Jeżeli zatem mamy świadomość, że ogumienie całoroczne jest dobre i nie jest wcale gorsze od dwóch kompletów – na zimę i na lato – to pozostaje już tylko kwestia kosztów.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły