Aktualności

Gdzie znaleźć najtańszą polisę OC?

Ostatnie lata pokazały kierowcom, że ubezpieczenie samochodu nie jest tanie. Dzisiejsze OC jest o ponad połowę wyższe, niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego coraz więcej osób szuka przede wszystkim taniego OC i te poszukiwania im się po prostu opłacają. Polisa, której wysokość nie przekroczy 400 złotych, jest możliwa do osiągnięcia – o czym przekonał się pewien kierowca z Opola, który uzyskał rekordowo niską cenę 372 złotych. I choć wybór ubezpieczyciela nie jest jedynym czynnikiem, od którego zależy ostateczna wycena polisy, to i tak warto poświęcić swój czas na poszukiwania.

Złota zasada poszukiwania OC – porównywanie

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym posiada ten sam zakres. Dlatego głównym czynnikiem wyboru OC jest jego cena – inaczej niż w przypadku AC. Wybierając autocasco powinniśmy kierować się tym, czy zakres ubezpieczenia odpowiada naszym potrzebom. Wracając jednak do obowiązkowej polisy – by znaleźć najlepszą z możliwych opcji, możemy posłużyć się wygodnym narzędziem, jakim jest porównywarka OC. W jednym miejscu, po określeniu wszystkich wymaganych kryteriów, uzyskujemy dostęp do ofert kilkudziesięciu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Można więc śmiało powiedzieć, że porównywarki OC AC to gwarancja uzyskania ceny, która będzie najlepsza dla naszego portfela. Korzystając z tego sposobu warto również poszukać interesującego nas AC.

Kryteria brane pod uwagę przez ubezpieczyciela

Każde towarzystwo tworzy daną ofertę OC zgodnie z profilem klienta. Czynniki, które wpływają na wysokość ostatecznej ceny ubezpieczenia, możemy podzielić na te związane z kierowcą oraz na te związane z pojazdem. Jeśli chodzi o tego, który siedzi za przysłowiowym kółkiem, to ubezpieczyciel bierze pod uwagę jego wiek, a także lata doświadczenia jako kierowca. Za najbardziej ryzykownych uważa się oczywiście świeżo upieczonych kierowców, którzy płacą składki wyższe o 30%, a czasami nawet stanowiące podwójną wartość polisy oferowanej bardziej doświadczonym klientom. Drugi istotny czynnik to miejsca zamieszkania. W dużych miastach do wypadków dochodzi częściej, dlatego mieszkańcy miejskich aglomeracji płacą zazwyczaj więcej, niż osoby zamieszkujące tereny podmiejskie. Trzecim istotnym czynnikiem jest również historia wypadkowa. Pod uwagę bierze się wszystkie lata ubezpieczenia, a także ilość szkód, do których doszło w tym okresie. Ubezpieczyciela szczególnie zainteresuje, czy w ostatnim roku nie braliśmy udziału w jakimkolwiek niefortunnym drogowym zdarzeniu. Istotnym jest również, czy posiadamy zniżki za bezwypadkową jazdę. Jeżeli chodzi zaś o sam pojazd, to ważne dla ubezpieczyciela są informacje dotyczące pojemności silnika. To kryterium ubezpieczyciele tłumaczą tym, że według statystycznych danych kierowcy z samochodami o silniku z większą pojemnością jeżdżą więcej. Pojemniejszy silniki to również wyższa prędkość, co sprzyja kolizjom.

Czy można uzyskać tańszą ofertę?

Wyniki w porównywarkach OC jasno pokazują nam, że dokładne poszukiwania równają się bardziej atrakcyjnym ofertom ubezpieczeniowym. Inne czynniki, które w pewnych granicach mogą być poddawane zmianom, to wybór towarzystwa ubezpieczeniowego z mniejszej miejscowości lub zdecydowanie się na ofertę ubezpieczyciela, z którego usług już korzystamy. Wykupienie zbiorowej polisy na mieszkania i na samochód może okazać się dla nas znacznie tańsze – ubezpieczyciel powinien zaoferować nam wtedy pewne zniżki. Więcej na temat tanich ubezpieczeń można znaleźć w porównywarce Ubezpieczamy Auto.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Online Ekspert says:

    Na pewno warto rozważyć też dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta (np. holowanie lub pomoc w „odpaleniu” silnika, gdy rozładuje się akumulator). Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela (np. zniszczony przedni błotnik w wyniku „parkowania” na znaku drogowym) lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu. Warto wspomnieć, że assistance w razie wypadku dodajemy w Compensie gratis do ubezpieczenia AC.

  2. piotrek_ka says:

    słyszałem że taniej jest w YU od Yanosika. Moja znajoma płaci 250 zł mniej, dużo jeździ

Komentarz są wyłączone.