czerwiec 14, 2024
Aktualności Ciekawostki

Ile wynosi koszt wynajęcia samochodu w wypożyczalni?

car-rental-pl-toyota-avensis_1

Na pewno niejedna osoba zastanawiała się nad opcją wynajęcia samochodu z wypożyczalni, ale być może nie wiedziała, z jakimi kosztami się to wiąże. Każda wypożyczalnia powinna mieć swój cennik za wynajem pojazdów oraz cennik opłat za usługi dodatkowe. Opłata za wypożyczenie auta to tzw. czynsz najmu. Jest on naliczany dobowo, czyli płacimy za każdą rozpoczętą dobę wynajmu, zazwyczaj jest to opłata z góry.

Od czego zależy cena za wynajem auta

Cena wynajmowanego pojazdu zależy w głównej mierze od dwóch czynników: klasy samochodu oraz długości okresu najmu. Jeżeli chodzi o podział pojazdów na klasy, to zarówno w segmencie aut osobowych jak i samochodów dostawczych zaobserwujemy, że im wyższa klasa, tym cena za wynajem będzie większa. Przykładowo jeżeli chcemy wypożyczyć auto osobowe klasy A, to za dobę wynajmu zapłacimy cenę najniższą. Jeżeli planujemy wynająć auto luksusowe klasy G, to za dobę zapłacimy trzy-, a nawet czterokrotnie więcej. To samo dotyczy samochodów dostawczych: za  auto z plandeką klasy T zapłacimy znacznie więcej, niż za furgon dostawczy.

Jeżeli chodzi o drugie kryterium, czyli długość okresu najmu to sprawa wygląda tak, że cena za dobę będzie niższa przy wynajmie długoterminowym. Im dłuższy okres wypożyczenia tym tańsza doba. Najwyższe opłaty poniesiemy przy wynajmie krótkoterminowym do 3 dni.

Pamiętajmy też o tym, że w większości wypożyczalni obowiązuje dobowy limit kilometrów. Oznacza to, że wynajętym samochodem możemy przejechać w ciągu dnia nie więcej niż wynosi określony w regulaminie limit, przykładowo możemy przejechać maksymalnie 500 km w ciągu dnia. Jeżeli przekroczymy limit, wówczas będziemy musieli zapłacić za każdy „nadprogramowy” kilometr – opłata powinna być określona w cenniku wypożyczalni.

Za co pobierane są dodatkowe opłaty

Bardzo ważną kwestią jest kaucja. Co to właściwie jest? Mianem kaucji określana jest opłata, jaką musimy wnieść przed wydaniem samochodu i jest ona traktowana jako zabezpieczenie na wypadek wszelkich uszkodzeń i strat spowodowanych przez nas. Kaucja jest w całości zwracana, jeżeli oddajemy samochód bez żadnych uszkodzeń, a okres wynajmu przebiegnie bezproblemowo. Kaucja może też ulec pomniejszeniu o dodatkowe opłaty i nie zostanie nam oddana w całości. Dzieje się tak w przypadku, gdy z powodu niewłaściwej eksploatacji lub naszych zaniedbań doprowadzimy do pogorszenia stanu pojazdu. Kaucja może być też zmniejszona o opłaty za różne zdarzenia, które przytrafią się z naszej winy lub będą niezgodne z regulaminem wypożyczalni. Można tutaj wymienić takie zdarzenia jak chociażby palenie tytoniu w samochodzie, utrata elementów wyposażenia np. radia lub kołpaka, wyjazd poza granice naszego kraju bez zgody wypożyczalni.

W wypożyczalni mamy też możliwość wypożyczenia dodatkowego wyposażenia samochodu, jeżeli potrzebujemy rzeczy, której nie ma w standardowym wyposażeniu pojazdu. Dotyczy to takich przedmiotów jak między innymi nawigacja samochodowa GPS, fotelik dla dziecka, łańcuchy śnieżne na koła, a także przenośna lodówka samochodowa. W tym przypadku też obowiązują dobowe opłaty za wynajem.

Zazwyczaj mamy kilka opcji płatności za wynajem pojazdu. Możliwa jest zapłata gotówką przy wydaniu samochodu lub wcześniejszy przelew bankowy. Akceptowane są także karty płatnicze. Zwróćmy też uwagę na to, czy w danej wypożyczalni nie ma obowiązku posiadania karty kredytowej, gdyż w niektórych z nich nie zapłacimy gotówką, a posiadanie karty kredytowej jest wymogiem.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą CAR-RENTAL.PL, która jest właścicielem sieci wypożyczalni samochodów: http://car-rental.pl

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły