czerwiec 24, 2024
Ciekawostki

Opony letnie – kupić oryginalne czy od wulkanizatora?

monsters-of-grip-bmw-328i-photo-465755-s-986x603

Jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu są opony. Odpowiadają one za właściwe prowadzenie samochodu, stykają się bowiem jako jedyny element pojazdu z powierzchnią drogi. Z tego też powodu koniecznie musimy dbać o to, by jakość opon była najwyższa i zapewniały one bezpieczeństwo codziennych podróży. Z tego też powodu w naszych warunkach klimatycznych konieczne są zmiany opon sezonowych. Opony letnie często sprzedawane są zarówno jako nowe, jak też w wariancie wulkanizowanym – przyjrzyjmy się więc obu rozwiązaniom.

Opony nowe

Opony fabrycznie nowe są sprzedawane przede wszystkim z nowymi pojazdami, jednak w dalszym ciągu większość kierowców decyduje się na zakup opon nowych, prosto od producenta. Pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa podroży na maksymalnym poziomie, opony takie muszą bowiem przechodzić odpowiednie ekspertyzy. Są one jednak droższe niż opony wulkanizowane, przeważnie o kilkadziesiąt złotych. Do większości pojazdów możemy kupić nowe opony w cenie około 150-200 złotych za sztukę, co daje wydatek rzędu 600-800 złotych za komplet. Nie jest to duża kwota zwłaszcza, że koszt ten rozkłada się zazwyczaj na kilka sezonów. Profesjonalne warsztaty takie jak Euromaster z pewnością pomogą nam w wyborze tych najlepszych dla naszego auta.

Opony wulkanizowane

Ze względu na koszty, czasami proponowane są klientom opony wulkanizowane, czyli odnawiane. Cały proces polega na zdarciu starego bieżnika i założeniu nowego. W przypadku wysokiej jakości usługi tego typu, nie powinniśmy mieć dużych problemów z kołami, chociaż w kwestii komfortu jazdy opony bieżnikowane zdecydowanie odstają od opon nowych. Jednak musimy pamiętać też o tym, że opony wulkanizowane w dalszym ciągu mają sporą część opony, która była używana już wcześniej przez co najmniej kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Jeśli więc nawet niewielkie uszkodzenia zostały pominięte podczas procesu wulkanizacji, może to w istotny sposób wpłynąć na jakość opony i jej żywotność. Co ciekawe, opony wulkanizowane nie są dużo tańsze od zwykłych – najczęściej różnica wynosi kilkadziesiąt złotych. Dla osób jeżdżących bardzo mało i głównie po mieście, przy małych prędkościach, zakup opon wulkanizowanych może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak decydujemy się na używanie opon w warunkach dość trudnych – na długich trasach i w bardzo częstych przejazdach, to lepiej wydać kilkadziesiąt złotych dodatkowo i mieć stuprocentową pewność co do jakości.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły