czerwiec 24, 2024
Artykuły Ciekawostki

Prawo jazdy na automacie – Czy nauka jazdy samochodem z automatyczną skrzynią jest łatwiejsza?

Wielu kierowców uważa, że prowadzenie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów jest łatwiejsze i zapewnia większy komfort na drodze. Szkoły nauki jazdy oferują kandydatom wybór w formie tradycyjnych kursów kat. B oraz przeznaczonych dla osób, które w przyszłości będą poruszać się wyłącznie samochodem z automatem. Jak wygląda taki kurs i czy rzeczywiście można szybciej opanować umiejętność jazdy?

Czy można zdawać prawo jazdy na automacie?

Zgodnie z polskim prawem kandydaci na kierowców mają możliwość zrobienia egzaminu na prawo jazdy w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów. Egzamin na prawo jazdy na automacie przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku starania się o uprawnienia kategorii B, a przyszli kierowcy muszą się wykazać zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu drogowym. Uzyskanie pozytywnego wyniku pozwala otrzymać uprawnienia prawa jazdy kategorii B w mniejszym zakresie – w przyszłości osoby z takim dokumentem nie będą mogły poruszać się pojazdem z manualnym układem zmiany biegów.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych oraz kandydatach, którzy preferują jazdę bez ręcznej zmiany biegów, wiele szkół jazdy organizuje dedykowany kurs prawa jazdy na automacie. Jak wygląda takie szkolenie i czy można szybciej nauczyć się bezpiecznego prowadzenia samochodu?

Jak wygląda kurs jazdy na automacie?

Przed rozpoczęciem kursu jazdy na automacie każdy kandydat musi uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). To indywidualny numer uczestnika kursu, który w późniejszym etapie pozwoli mu przystąpić do egzaminu państwowego. Wniosek o wydanie PKK można otrzymać w wydziale komunikacji miasta odpowiadającego miejscu zamieszkania. Do podania należy dołączyć orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdu, aktualne zdjęcia, a także w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat – zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na piśmie.

Kurs jazdy na automacie można rozpocząć 3. miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Podobnie jak tradycyjny kurs na prawo jazdy kat. B, szkolenie na automacie obejmuje zajęcia teoretyczne (30 godzin po 45 minut) i praktyczne (30 godzin po 60 minut). Jedyna różnica dotyczy rodzaju pojazdu wykorzystywanego w trakcie jazd – w tym przypadku jest to samochód z automatyczną skrzynią biegów. Po zrealizowaniu programu szkolenia kursanci muszą zdać egzamin wewnętrzny, który zweryfikuje ich umiejętności i umożliwi zapisanie się na egzamin w WORD.

Ośrodki egzaminacyjne nie dysponują pojazdami z automatyczną skrzynią biegów, dlatego dużym udogodnieniem jest możliwość zdawania egzaminu na samochodzie, z którego kursant korzystał w trakcie szkolenia. Za podstawienie auta na egzamin w większości odpowiadają szkoły nauki jazdy.

Jesteś zainteresowany kursem na prawo jazdy? Odwiedź stronę Wrocławskiej szkoły jazdy: https://www.naukajazdy.wroc.pl/

Prawo jazdy na automat – korzyści

Nauka jazdy w samochodzie z automatycznym układem zmiany biegów może być dużym ułatwieniem przy podejmowaniu pierwszych prób samodzielnego poruszania się na drodze. Największą trudność przyszłym kierowcom zazwyczaj sprawia wyczucie sprzęgła i umiejętność dostosowania obrotów silnika do prędkości, z jaką porusza się samochód. Przy jeździe w automacie nie trzeba opanowywać tej sprawności, co odejmuje niepotrzebny stres w trakcie egzaminu. Warto również zwrócić uwagę na łatwiejsze wykonanie zadania egzaminacyjnego, jakim jest ruszanie ze wzniesienia. Wykonując ten manewr w automacie, można mieć pewność, że samochód się nie stoczy.

Po zdanym egzaminie na automat kierowcy otrzymają prawo jazdy z kodem wpisanym 78 na dokumencie. Taka adnotacja oznacza ograniczenie w uprawnieniach kierowania pojazdem i wskazuje na możliwość prowadzenia tylko pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Kierowanie samochodów z manualnym układem przekładni może zakończyć się otrzymaniem wysokiego mandatu.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły